Literatura ambientowa ? nowy gatunek, który może zrewolucjonizować czytanie w epoce cyfrowej?

23 października 2018


Uniwersytety Bath Spa, Birmingham i Zachodniej Anglii pracują wspólnie nad nową koncepcją literatury, która wykorzystuje współczesne technologie do wzbogacenia doświadczenia, jakim jest czytanie. Tak oto narodziła się literatura ambientowa, która ma szansę zyskać popularność na smartfonach, tabletach i innych urządzeniach przenośnych.

Literatura ambientowa (z ang. ambient ? otoczenie) to nurt, który wykorzystuje urządzenia mobilne do tego, aby pogłębić uczucie wejścia w fikcyjny świat. Czyni się to poprzez spersonalizowanie doświadczenia czytania.

Korzystając z danych uzyskanych ze smartfonu bądź tabletu użytkownika, takich jak pogoda, lokalizacja i aktualny czas, program wchodzi w interakcję z czytelnikiem, dostarczając mu unikalną narrację. Technologia umożliwia synchronizację tekstu z otoczeniem. Jeśli więc w prawdziwym życiu pada deszcz, padać zacznie również w opowieści, którą czytamy. A jeśli siedzimy w kawiarni, akcja będzie rozgrywać się w kawiarni.

Twórcy nowej koncepcji mówią, że dzięki temu rozwiązaniu czytelnik znajdzie się w samym sercu opowieści i nie będzie musiał wyobrażać sobie fikcyjnego otoczenia. W ramach przedsięwzięcia powstały już pierwsze eksperymentalne utwory trzech różnych autorów.

„Chcemy pokazać, jak można na nowo zdefiniować zasady czytania dzięki zastosowaniu technologii” ? mówi szef projektu dr Tom Abba. „Naszym zamiarem jest opracowanie innowacyjnej techniki pisania, specjalnie z myślą o tej przestrzeni, która jest w gruncie rzeczy nowym gatunkiem literackim. To nowa arena z ogromnym potencjałem i bardzo ekscytujący projekt, który się rozwija”.

Przykładem literatury ambientowej jest „Breathe” autorstwa Kate Pullinger, opowieść o duchach przeznaczona na smartfony z dostępnym Wi-Fi. Główna bohaterka historii, młoda kobieta o imieniu Flo, potrafi komunikować się ze zmarłymi. Kiedy próbuje porozmawiać ze swoją zmarłą matką, duchy interweniują i kiedy ją nawiedzają, zaczynają też nawiedzać czytelnika. Zmiany są subtelne, ale żeby doświadczyć wszystkich możliwych permutacji historii, trzeba by ją czytać w wielu miejscach na całym świecie o każdej porze roku. Jeśli znacie język angielski i chcielibyście doświadczyć lektury, to informujemy, że tekst jest dostępny za darmo na stronie www.breathe-story.com.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy