Literackie motywy promują modę w oknach wystawowych

1 marca 2013


Dom towarowy na Manhattanie promuje najnowsze kolekcje znanych projektantów, przyozdabiając okna wystawowe motywami z klasycznych powieści.

O tym, że moda i literatura mogą iść ze sobą w parze, przekonywaliśmy się już niejednokrotnie. Wiedział o tym również David Hoey odpowiadający za prezentacje wizualne w nowojorskim domu towarowym Bergdorf Goodman. Z okazji odbywającego się w lutym na Piątej Alei tygodnia mody zlecił przygotowanie okien wystawowych z najnowszymi kreacjami od Prady, Valentino, Oscara De La Renty i innych uznanych projektantów w taki sposób, aby komponowały się z tematyką wybitnych dzieł Prousta, Kafki, Dickensa, Orwella i Kiplinga.

„Duży literacki temat chodził za nami już przez co najmniej dwa lata” ? powiedział Hoey w rozmowie z Bookriot. „Kilka miesięcy temu zauważyłem, że w 2013 roku przypadała setna rocznica opublikowania pierwszego tomu ?W poszukiwaniu straconego czasu? Prousta. Przypadkowo była to jedna z powieści, którą pierwotnie zaplanowaliśmy ująć w projekcie. Stwierdziliśmy więc, że nadszedł odpowiedni czas, aby go zrealizować.”

Projekt składa się z pięciu okien wystawowych. Czarno-białe kreacje z ogromnym papierowym robakiem w tle nawiązują do ?Przemiany? Franza Kafki, mieniące się w kolorach klejnotów stroje w otoczeniu bujnej scenerii przywołują na myśl ?Księgę dżungli? Rudyarda Kiplinga, osiemnastowieczne mapy Londynu i Paryża nad stonowanymi w kolorystyce ubiorami powstały z fascynacji dickensowską ?Opowieścią o dwóch miastach?, przyodziane w piękne suknie manekiny o zwierzęcych głowach na tle stajni odwołują do ?Folwarku zwierzęcego? Orwella, z kolei kreacje skomponowane w kolorze indygo i kremu wraz ze słynnym zdaniem otwierającym pierwszą część ?W poszukiwaniu straconego czasu? to oczywiście hołd dla Prousta.

Poniżej możecie zobaczyć kreacje z okien wystawowych Bergdorf Goodman wraz z nazwiskami projektantów odpowiadających za stroje (kliknij w obrazek, żeby powiększyć):

Franz Kafka „Przemiana”

Rudyard Kipling „Księga dżungli”

Charles Dickens „Opowieść o dwóch miastach”

George Orwell „Folwark zwierzęcy”

Marcel Proust „W poszukiwaniu straconego czasu”

Tematy: , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy