List wdowy po Erneście Hemingwayu pomoże wyjaśnić sprawę ich kubańskiego domu?

16 lutego 2015

list-mary-hemingway-dom
Ujawniono list, który rzuca nieco światła na to, czy wdowa po Erneście Hemingwayu dobrowolnie przekazała kubański dom pisarza tamtejszemu narodowi, czy została do tego zmuszona przez rząd Fidela Castro.

Posiadłość Finca Vigía znajduje się w San Francisco de Paula na Kubie. Ernest Hemingway mieszkał w tym domu od 1939 do 1960 roku, najpierw z Marthą Gellhorn, a następnie z Mary Welsh Hemingway. To tam powstały m.in. „Komu bije dzwon” oraz „Stary człowiek i morze”. Po samobójstwie pisarza popełnionym w Idaho w 1961 roku, Finca Vigía przekształcono w muzeum pamięci pisarza. Nie do końca było wiadomo, czy stało się to zgodnie z życzeniem ostatniej żony Hemigwaya i wdowy po nim, czy też pod naciskiem rządu kubańskiego.

Z ujawnionego niedawno listu, jaki Mary Hemingway napisała 25 sierpnia 1961 roku (ponad miesiąc po śmierci męża) do przyjaciela Ernesta, Roberto Herrery, wynika, iż dom przekazany został Kubańczykom dobrowolnie. „Zważywszy na to, że mój mąż, Ernest Hemingway, przez dwadzieścia pięć lat przyjaciel Pueblo de Cuba(…), nigdy nie był częścią życia politycznego Kuby(…), nigdy nie sprzedawał swego majątku, za wyjątkiem słów, podarował samochody, pistolety, książki i Nagrodę Nobla kościołowi Matki Bożej w El Cobre(…), wierzę, że byłby zadowolony, wiedząc, że jego majątek na Kubie będzie oddany Kubańczykom jako centrum dające możliwości szerszej edukacji i badań, które pozwolą zachować pamięć o nim. Na mocy dokumentów jako jedyny spadkobierca majątku Ernesta niniejszym przekazuję Kubańczykom jego mienie w nadziei, że nauczą się z niego korzystać i będą się nim cieszyć tak samo, jak Ernest i ja”.

list-mary-hemingway-dom-3

List został w minionym tygodniu sprzedany w domu aukcyjnym Alexander Historical Auctions. Według jego pracowników po śmierci Ernesta Hemingwaya rząd kubański kontaktował się z wdową w celu poinformowania jej o planowanym wywłaszczeniu Finca Vigía. List pokazuje, że Mary rzeczywiście chciała ten dom Kubańczykom oddać. Valerie Hemingway, sekretarka pisarza oraz żona jego młodszego syna (którego nota bene poznała na pogrzebie Ernesta) twierdzi, że list ten to szkic notatki, którą Mary Hemingway zamierzała przekazać Fidelowi Castro, a Roberto Herrera miał ją jedynie przetłumaczyć. Jednakże, z tego co pamięta Valerie, Mary nigdy jej nie wysłała, a Robertowi przekazała notatkę dopiero później. Zamierzenia wdowy co do przyszłości Finca Vigía Valerie Hemingway potwierdza również w swojej książce „Running with the Bulls: My Years with the Hemingways” (z ang. „Biegając z bykami: moje lata z Hemingwayami”).

Z kolei Naomi Wood, autorka książki „Wszystkie żony Hemingwaya” twierdzi, że według Mary Hemingway sytuacja nie była wcale taka prosta. Uważa, że przekazanie domu było sumą chęci wdowy, żądań władz oraz nacisków dyplomacji. List sugeruje darowiznę, ale w pamiętniku Mary przy wpisie na ten temat pojawiają się słowa „nabycie” i „przywłaszczenie”. Opisana jest tam również rozmowa telefoniczna z kubańskim urzędnikiem: „Nie jestem pewna, czy chciałabym oddać Fincę. [Mogą to przywłaszczyć, oczywiście, tak jak wiele amerykańskich nieruchomości.] Być może twój rząd mógłby dać mi pozwolenie na wywiezienie naszych osobistych papierów. Mógłbyś się dowiedzieć i oddzwonić do mnie jutro? O tej samej porze. Pięknie”.

Dr Susan Beegel, redaktor „The Hemingway Review”, uważa odkrycie listu za interesujące. „Miło jest poznać jej intencje podarowania Kubańczykom muzeum, którym będą mogli się cieszyć ? prosperującego do dzisiaj. To jest wiadome, że Mary oddała Finca Vigía Kubańczykom. Po rewolucji Castro dom mógł zostać zawłaszczony, podobnie jak wiele amerykańskich nieruchomości na Kubie. Jednak rząd kubański zwrócił się do Mary z prośbą o podarowanie domu, by mógł służyć za zabytek po Hemingwayu. Negocjowała z nimi (uczestniczyła w tym administracja Kennedy?ego, ponieważ obywatele amerykańscy mieli zakaz wjazdu na teren Kuby) możliwość powrotu, by zabrać z domu rzeczy osobiste, dzieła sztuki i rękopisy Hemingwaya w zamian za darowiznę majątku”. Prowadziła również negocjacje z Fidelem Castro na temat obrazów Paula Klee i Juana Grisa wiszących w domu pisarza. Zgodzono się. Mary Hemingway przewiozła skrzynie z papierami z Hawany do Tampy na pokładzie łodzi służącej do połowu krewetek.

list-mary-hemingway-dom-2

[aw]
źródło: The Guardian
fot. Ernest Hemingway Photograph Collection, John F. Kennedy Presidential Library and Museum, InZweiZeiten/Wikimedia Commons, Alexander Historical Auctions

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy