banner ad

Laska należąca do sir Waltera Scotta zostanie wystawiona na sprzedaż

4 lipca 2017


W tym miesiącu dom aukcyjny Christie’s w Londynie wystawi na licytację laskę do podpierania, która należała do szkockiego powieściopisarza i poety sir Waltera Scotta.

Laska wykonana została z malakkijskiej bądź wschodnioindyjskiej palmy rattanowej. Wiadomo, że sir Walter Scott używał jej przez wiele lat, ponieważ łatwo można ją rozpoznać na portretach pisarza namalowanych chociażby przez sir Thomasa Lawrence’a czy sir Williama Allana. Ten drugi zresztą otrzymał ją w prezencie od pisarza zaledwie na rok przed jego śmiercią. Informuje o tym grawer na pierścieniu: „Podarowana przez sir Waltera Scotta, Baroneta, dla Williama Allana, w Abbotsford, 19 września 1831 roku”.

Portrety pisarza autorstwa sir Thomasa Lawrence’a i sir Williama Allana.

W czasach sir Waltera Scotta laska stanowiła ważny element stroju mężczyzny. Jej jakość i wykonanie były dowodem statusu społecznego właściciela. Ale solidna laska przydawała się nie tylko do podpierania. Jak podaje biografia sir Watltera Scotta autorstwa jego zięcia, Johna Gibsona Lockharta, pewnego dnia pisarz zademonstrował przyjacielowi laskę pociętą i poznaczoną wgłębieniami. Powiedział, że poprzedniego wieczora został zaatakowany na ulicy przez trzech zbirów, przed którymi bronił się przez godzinę właśnie przy pomocy drewnianego atrybutu. Choć długość walki została poddana przez przyjaciela w wątpliwość, historia ta dowodzi, że przedmiot ów w rękach pisarza pełnił czasem bardzo praktyczną rolę.

W zbiorach autora „Rob Roya” znajdowało się oczywiście więcej lasek. Wiadomo m.in. o jednej podarowanej mu przez przyjaciela z dzieciństwa i wydawcę Johna Ballantyne’a. Wiedząc o fascynacji Scotta bitwą pod Waterloo, kazał wykonać dla niego laskę z lakierowanej leszczyny pochodzącej z sadów Hougoumont, czyli kluczowego miejsca, gdzie wojska Napoleona starły się z Brytyjczykami i ich sojusznikami. Możecie ją zobaczyć na zdjęciu poniżej.

Laski to rodzaj osobistych artefaktów, które cieszą się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów i miłośników historii. Te należące niegdyś do Charlesa Dickensa, Henry’ego Davida Thoreau czy Branwella Brontë znajdują się w zbiorach instytucjonalnych i pokazywane są często na wystawach. Laska sir Waltera Scotta zostanie wystawiona na sprzedaż 12 lipca. Szacuje się, że przedmiot osiągnie cenę od 3 do 5 tysięcy funtów.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy