Larry McMurtry sprzedaje maszyny, na których napisał powieść „Na południe od Brazos”

3 marca 2017


Larry McMurtry postanowił wystawić na licytację dwie maszyny do pisania, na których stworzył nagrodzoną Pulitzerem powieść „Na południe od Brazos”. Szacuje się, że pamiątkowe narzędzia pracy amerykańskiego pisarza i scenarzysty osiągną wartość 20 tysięcy dolarów.

80-letni autor znany polskim czytelnikom m.in. z takich powieści, jak „Ostatni seans filmowy” i „Czułe słówka”, powiedział w rozmowie z Associated Press, że „po prostu uznał, iż byłoby fajnie” sprzedać te dwie maszyny na aukcji, ponieważ tak naprawdę ma ich „zbyt dużo”. McMurtry przyznał, że nadal pisze na maszynie, ale piętnaście egzemplarzy, które posiada, w pełni mu wystarczy.

„Na południe od Brazos” (1985) to wyróżniona Pulitzerem epicka powieść o Dzikim Zachodzie, która w na poły humorystycznej, na poły nostalgicznej konwencji opowiada o Teksańczykach wyruszających na niebezpieczny spęd bydła do Montany w drugiej połowie XIX wieku. Książka powstawała na dwóch maszynach do pisania. Jedną McMurtry trzymał w rodzinnym Archer City w Teksasie, a drugą – w Waszyngtonie. W 1989 roku powieść doczekała się ekranizacji w postaci miniserialu z Robertem Duvallem i Tommym Lee Jonesem.

Licytacja odbędzie się w przyszłym tygodniu w domu aukcyjnym Heritage Auctions w Dallas.

[am]
źródło: SFGate

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy