banner ad

Kup butelkę po metadonie Williama S. Burroughsa

4 października 2013

metadon Burroughsa
Na aukcji w San Francisco wystawiona została na sprzedaż butelka po metadonie, jaki przepisano swego czasu Williamowi S. Burroughsowi. Pamiątka stanowi część kolekcji Ricka Synchefa, historyka i kolekcjonera przedmiotów związanych z kontrkulturą.

Metadon przepisany został autorowi „Nagiego Lunchu” w Centrum Medycznym Uniwersytetu Kansas. Właścicielem pustej butelki przez lata był nie kto inny, jak S. Clay Wilson, undergroundowy twórca komiksowy, znany m.in. ze współpracy z Robertem Crumbem przy powstawaniu kultowego magazynu „Zap Comix”.

W liście dołączonym do butelki tak Wilson opisuje okoliczności wejścia w posiadanie przedmiotu: „Dnia 6 sierpnia 1997 roku w Lawrence, w stanie Kansas, wziąłem udział w uroczystości żałobnej dla Williama Burroughsa. Jako pamiątkę po Williamie otrzymałem tam pustą butelkę po metadonie wraz z nakrętką.” Wilson dodaje: „Na miejsce pochówku Williama Burroughsa w St. Louis włożyłem do butelki trochę ziemi i małych kamyków z jego grobu i dodałem łuskę po naboju z dubeltówki Burroughsa.”

Cena wywoławcza za buteleczkę wraz z opisaną powyżej zawartością to jedynie 300 dolarów. Specjaliści z domu aukcyjnego PBA Galleries, gdzie do 10 października trwa licytacja, przewidują, że cena końcowa może być dwa lub trzy razy wyższa.

Burroughs przez większość swojego dorosłego życia borykał się z uzależnieniem od heroiny. Program zażywania metadonu pozwolił mu osiągnąć pewną stabilizację i umożliwił dalsze kreatywne tworzenie. Pisarz brał metadon aż do swojej śmierci w 1997 roku.

Butelka jest elementem przeogromnej kontrkulturowej kolekcji Rocka Synchefa, w skład której wchodzą m.in. pierwsze wydanie „W drodze” Kerouaca wraz z podpisem Neala Cassady?ego oraz egzemplarz „Próby kwasu w elektrycznej oranżadzie” Toma Wolfe?a z podpisami Kena Keseya, Mountain Girl i członków Merry Pranksters. Kolekcja Synchefa jest tak rozległa, że dom aukcyjny podzielił ją na trzy części. Kolejne pamiątki wystawione zostaną w styczniu 2014 roku. Trzecia część kolekcji trafi na licytację w maju 2014.

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy