„Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk wyróżnione Nagrodą Literacką Nike 2015

4 października 2015

tokarczuk-nike-2015
Olga Tokarczuk pierwszą kobietą, która po raz drugi zdobyła Nagrodę Literacką Nike! Jej najnowsza powieść, „Księgi Jakubowe”, powtórzyła sukces „Biegunów” i zdobyła statuetkę jurorów, jak i laur czytelników.

„Po siedmiu latach od 2008 roku, gdy dostałam Nike za powieść 'Bieguni’, wracam na tę scenę z książką, która w jakimś sensie jest do tamtej podobna. Opowiada o innych biegunach szukających swojego miejsca w świecie wrogim, pełnym przemocy. Akcja dzieje się 250 lat temu, ale opowiada o współczesnym świecie. Mimo że pisałam tę książkę od siedmiu lat, teraz stała się wyjątkowo aktualna. Można ją czytać jako metaforę tego, co dzieje się dziś u bram Europy. Przypomina nam, jak trudny jest proces asymilacji, przegryzania się. Ale też mówi, że nie ma społeczeństw czystych etnicznie, nie ma narodów o oddzielnych genach, a to, co łączy, to kultura, wspólnota i solidarność” – powiedziała Tokarczuk, przyjmując nagrodę.

Opublikowane przez Wydawnictwo Literackie „Księgi Jakubowe” to powieść historyczna rozgrywająca się w drugiej połowie XVIII wieku. Blisko tysiącstronicowe dzieło przedstawia losy Jakuba Lejbowicza Franka i jego towarzyszy. Frank był założycielem kabalistycznej żydowskiej sekty frankistów, który w którymś momencie swojego życia ogłosił się mesjaszem, wywołując niemałe zamieszanie w Rzeczpospolitej.

Nazwisko tegorocznej laureatki ogłoszono podczas uroczystej gali, która odbyła się dzisiaj w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. W rywalizacji o statuetkę i czek w wysokości 100 tysięcy złotych Tokarczuk pokonała Jacka Dehnela, Wiolettę Grzegorzewską, Ignacego Karpowicza, Jacka Podsiadło, Magdalenę Tulli i Szczepana Twardocha.

Nike jest nagrodą przyznawaną corocznie za najlepszą polską książkę roku. W tym roku wyróżnienie wręczono po raz dziewiętnasty. W jury tegorocznej edycji nagrody zasiadali: Ryszard Koziołek (przewodniczący), Piotr Bratkowski, Tomasz Fiałkowski, Mikołaj Grabowski, Irena Grudzińska-Gross, Rafał Marszałek, Stanisław Obirek, Maria Anna Potocka, Maria Zmarz-Koczanowicz.

[am]
źródło: TVP, Gazeta Wyborcza

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy