Księgarnia w Tokio oferuje klientom tylko jedną książkę tygodniowo

3 września 2015

ksiegarnia-jedna-ksiazka-1
W maju tego roku w Tokio w luksusowej dzielnicy Ginza otwarto księgarnię Morioka Shoten, której cała oferta ogranicza się do jednej książki spoczywającej na stole pośrodku niedużego pomieszczenia.

W czasach, gdy półki księgarń stacjonarnych uginają się od mnogości nowych tytułów a sklepy internetowe umożliwiają nam często zakup pełnej oferty aktualnie dostępnych na rynku pozycji, inicjatywa Yoshiyukiego Morioki może wydawać się zaskakująca. Mężczyzna otworzył sklep, w którym każdego tygodnia wystawiana jest na sprzedaż tylko jedna książka.

Pomysł Japończyka ma nie tylko ułatwić podjęcie decyzji czytelnikom, którzy zmęczeni są dokonywaniem wyboru w zwyczajnych księgarniach, ale też przywrócić książce miejsce należne dziełu sztuki, a nie tylko jednemu z towarów wyłożonych na półce. Dlatego też każdej sprzedawanej książce towarzyszy powiązana tematycznie wystawa fotografii, obrazów, ceramiki, biżuterii lub innych form sztuki.

ksiegarnia-jedna-ksiazka-2

Uczynieniu z książki najważniejszego obiektu w sklepie sprzyja też minimalistyczny wystrój pomieszczenia. Oprócz betonowej podłogi i pokrytych białą farbą ścian w księgarni znajduje się jedynie umieszczony centralnie stolik na książkę i postawiona w rogu zabytkowa komoda pełniąca rolę kasy.

Yoshiyuki Morioka posiada jeszcze drugą, bardziej tradycyjną księgarnię. To właśnie organizując w niej niekonwencjonalne wydarzenia literackie (na przykład podpisywanie pojedynczej publikacji), wpadł na pomysł otwarcia sklepu z jedną książką.

ksiegarnia-jedna-ksiazka-3

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy