Książki Szczygła, Słowik, Małeckiego, Łozińskiego, Macios i innych do przeczytania za darmo w listopadzie. Ruszyła nowa edycja akcji Czytaj PL

5 listopada 2020

Wystartowała tegoroczna edycja akcji Czytaj PL umożliwiająca bezpłatne czytanie przez cały miesiąc wybranych książek znanych pisarzy. Tym razem do końca listopada macie możliwość zapoznać się z e-bookami m.in. Dominiki Słowik, Mariusza Szczygła, Jakuba Małeckiego, Mikołaja Łozińskiego, Karoliny Macios i Remigiusza Mroza.

Akcja Czytaj PL organizowana jest co roku jesienią (choć zdarzały się też edycje dodatkowe). Ma ona charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych e-booków i audiobooków. Aby skorzystać z oferty, wystarczy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik akcji (patrz poniżej). Plakaty z kodami umieszczane są zazwyczaj na przystankach, w bibliotekach i instytucjach kultury. W tym roku, z powodu pandemii koronawirusa, akcja będzie szczególnie mocno obecna w przestrzeni wirtualnej. Wprowadzono też ważną nowość – wszystkie tytuły są dostępne także w wersji na czytniki inkBOOK Calypso. W kolejnych latach mają zostać wdrożone także inne modele.

Idea tegorocznej odsłony przekornie odwołuje się do przymusu czytania – przy użyciu hasła „Znowu czytam” organizatorzy pokazują, że książki można chłonąć w każdej sytuacji. Do grona partnerów dołączyło 29 miast, których mieszkańcy i instytucje kulturalne będą aktywnie wspierać czytelnictwo. We współpracy z wydawcami przygotowano dwanaście bezpłatnych tytułów (dodatkowo dziesięć z nich można również poznać w formie audiobooka). Wśród propozycji do czytania znajdziemy literaturę piękną, kryminały, reportaż, książkę historyczną, powieść młodzieżową i poradnik. To tytuły znanych autorów, nie zabrakło też laureatów prestiżowych nagród.

Pulę bezpłatnych lektur otwiera podwójny zdobywca Nagrody Literackiej „Nike” – od jury i czytelników – Mariusz Szczygieł i jego zbiór „Nie ma” (Dowody na Istnienie). Głośnym tytułem jest też „Zimowla” (Wydawnictwo Znak), która przyniosła Dominice Słowik Paszport „Polityki” i nominację do Nagrody Literackiej Gdynia. Miłośnicy twórczości Jakuba Małeckiego mogą przeczytać jego przedostatnią powieść „Horyzont” (Wydawnictwo SQN). Warto też sięgnąć po „Stramera” Mikołaja Łozińskiego (Wydawnictwo Literackie), czyli historię losów żydowskiej rodziny w międzywojennym Tarnowie.

Dla fanów kryminałów i thrillerów przygotowano „Czarne morze” Karoliny Macios (Wielka Litera), „Zadrę” Roberta Małeckiego (Czwarta Strona), a także „Topiel” Jakuba Ćwieka (Wydawnictwo Marginesy) oraz „Głosy z zaświatów” Remigiusza Mroza (Wydawnictwo Filia). Z kolei młodsi miłośnicy fantastyki będą mogli sięgnąć po książkę Pauliny Hendel „Strażnik” (We need YA). Wojtek Drewniak zafunduje czytelnikom podróż w czasie dzięki „Historii bez cenzury 5. I straszno, i śmieszno – PRL” (Wydawnictwo Znak). Stawkę tytułów zamykają dwie zagraniczne pozycje: poradnik Stefanie Stahl „Kochaj najlepiej jak potrafisz” (Wydawnictwo Otwarte) oraz „O czasie i wodzie” (Karakter), czyli rozpisana na wiele głosów opowieść islandzkiego pisarza i poety Andriego Snæra Magnasona.

Aby wziąć udział w tegorocznej odsłonie akcji, wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Woblink z App Store lub Google Play. Następnie należy przejść do zakładki „Czytaj PL”. Po zeskanowaniu kodu QR zyskujemy dostęp do 12 bezpłatnych tytułów do czytania i słuchania.

[am]
fot. i źródło: Czytaj PL

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy