Książki Lema, Filipowicza, Kańtoch, Lipczak i innych do przeczytania przez cały miesiąc za darmo. Rusza siódma edycja akcji Czytaj PL

2 listopada 2021

2 listopada rusza siódma edycja akcji Czytaj PL. Do końca miesiąca w aplikacji Woblink można bezpłatnie czytać e-booki i audiobooki. Wśród udostępnionych w tym roku 12 tytułów znajdują się książki nagrodzone i docenione przez krytyków oraz czytelników.

Czytaj PL to akcja, która już od 7 lat promuje czytelnictwo w Polsce i poza jej granicami. Przez te lata zaistniała na wszystkich kontynentach, skorzystało z niej kilkaset tysięcy osób z kilkudziesięciu tysięcy miejscowości i prawie 50 krajów z całego świata. Tylko w ubiegłym roku ponad 47 tysięcy użytkowników zrealizowało ponad 110 tysięcy wypożyczeń.

Siódma odsłona Czytaj PL przebiega pod hasłem „Akcja nie z tej Ziemi”. „W tegorocznej edycji Czytaj PL udajemy się w kosmiczną przygodę. Nie tylko dlatego, że proponujemy 12 nieziemsko wciągających książek, ale przede wszystkim dlatego, że rok 2021 jest rokiem szczególnym. Obchodzimy w nim setne urodziny Stanisława Lema i z tego powodu, selekcjonując bestsellery do bezpłatnego czytania i słuchania, położyliśmy silny nacisk na wątki lemowskie właśnie” – mówi Izabela Błaszczyk, dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego – operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

„’Akcja nie z tej ziemi’ jak co roku oficjalnie zawita do polskich miast i miejscowości, w tym do Białegostoku, Grudziądza, Przemyśla, Olsztyna i Zielonej Góry – literackie sygnały będziemy wysyłać z ponad 30 miejsc. Tradycją stała się też obecność akcji na Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Nie udałoby się osiągać kosmicznych wyników Czytaj PL bez współpracy z wydawcami. W tym roku znów są z nami na pokładzie m.in. Wydawnictwo Literackie, Karakter, Marginesy i Znak” – dodaje Izabela Błaszczyk.

Wśród 12 tytułów – dostępnych za darmo w formie e-booka i audiobooka przez cały listopad – znalazły się w tym roku aż cztery reportaże! „Lajla znaczy noc” Aleksandry Lipczak (wyd. Karakter), za którą autorka otrzymała niedawno Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza, „Gorzkie pomarańcze” Dionisiosa Sturisa (Wydawnictwo Poznańskie), które w 2014 roku były nominowane do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, „Chwilowa anomalia” Tomasza Michniewicza (wyd. Otwarte), czyli rozmowy o chorobach współczesnego świata, oraz „Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie” pod redakcją Beaty Szady (wyd. Dowody na Istnienie), czyli pierwsza na polskim rynku antologia reportażu z Ameryki Południowej.

Na tegorocznej liście nie zabrakło również kryminałów. Gatunek reprezentują: „Wiosna zaginionych” Anny Kańtoch (wyd. Marginesy) i „Żałobnica” Roberta Małeckiego (wyd. Czwarta Strona). Hasło tegorocznej edycji zobowiązuje, dlatego organizatorzy zapraszają do literackich podróży na inne planety w książkach „Per aspera ad astra” Roberta J. Szmidta (wyd. Rebis) oraz „Nie ma tego złego” Marcina Mortki (wyd. SQN). Do świata fascynującej natury przeniesie czytelników Kornel Filipowicz i jego „Formikarium” (wyd. Znak), a historię o miłości opowie Magdalena Witkiewicz swoją „Srebrną łyżeczką” (wyd. Filia).

Wyjątkowe miejsce wśród udostępnianych w tym roku książek zajmują pozycje związane ze Stanisławem Lemem. Na czytelników czekają opowiadania mistrza polskiej fantastyki, czyli „Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników” oraz „Awantury na tle powszechnego ciążenia” Tomasza Lema – biografia pisarza napisana przez jego syna (oba tytuły pochodzą z katalogu Wydawnictwa Literackiego).

Tegoroczna edycja, podobnie jak poprzednia, promować będzie czytelnictwo głównie w internecie, ale organizatorzy przygotowali także wiele atrakcji, które pozwolą zwrócić uwagę na literaturę wśród miejskiego zgiełku. Akcję wspiera 31 miast partnerskich. Nie mogło zabraknąć również wymyślonej przez Instytut Książki akcji „Upoluj swoją książkę”, w której uczniowie szkół średnich z całej Polski stają się ambasadorami Czytaj PL.

„Bardzo się cieszę, że uczniowie aktywnie włączają się w promocję czytelnictwa. 'Upoluj swoją książkę’ to bardzo ważna akcja, która stanowi dopełnienie prowadzonych przez Instytut działań proczytelniczych dla młodszych odbiorców realizowanych m.in. w ramach kampanii 'Mała książka – wielki człowiek’, gdzie rozdaliśmy już ponad 3 miliony książek” – mówi Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki.

Udział w tegorocznej akcji jest bardzo prosty: wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Woblink z App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL. Po zeskanowaniu kodów można pobierać bezpłatne e-booki i audiobooki z listy 12 dostępnych tytułów.

W tym roku po raz pierwszy w historii z akcji Czytaj PL będą mogli skorzystać nie tylko użytkownicy smartfonów i tabletów, ale również osoby korzystające z czytników, takich jak Kindle czy InkBOOK. „12 bestsellerowych tytułów w formie e-booków będzie można czytać na urządzeniach inkBOOK po pobraniu dedykowanej, specjalnie przygotowanej aplikacji Woblink bezpośrednio na czytniku. Użytkownicy Kindle będą proszeni o synchronizację swojego czytnika z kontem Woblink, przy użyciu aplikacji Woblink na komputery PC. Ponadto niezmiernie nam miło poinformować, że w dobie stale rosnącej popularności audiobooków w tym roku przygotowaliśmy aż dziesięć tytułów w tym formacie” – informuje Paweł Polański, prezes księgarni internetowej Woblink.com.

Akcja trwa do końca listopada.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy