Książka self-publishera sprzedaje się lepiej niż Cejrowskiego i Coelho

13 sierpnia 2014

selfpublisher-numer-jeden
Po raz pierwszy w historii polskiego rynku wydawniczego numerem jeden rankingu sprzedażowego została drukowana książka wydana przez self-publishera. Poradnik finansowy „Emerytura nie jest Ci potrzebna” autorstwa Jacka Borowiaka była numerem jeden TOP 7 Dni OSDW Azymut. W rankingu z minionego tygodnia, jednego z największych dystrybutorów książek na polskim rynku, wyprzedził m.in. „Wyspę na prerii” Wojciecha Cejrowskiego czy nową książkę Paulo Coelho.

Jacek Borowiak, po nieudanych próbach przekonania tradycyjnych wydawców, sam wydał swój poradnik. Zrobił to za pomocą platformy Rozpisani.pl, czyli oferty self-publishingu Grupy PWN. Od grudnia ub. r., czyli od momentu wprowadzenia do sprzedaży książki „Emerytura nie jest Ci potrzebna”, rozeszła się ona w ponad czterech tysiącach egzemplarzy. Cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że autor kilka razy w miesiącu zleca dodruki. Wprawdzie na sukces poradnika wpłynęła w dużej mierze bardzo aktualna tematyka książki, należy odnotować, że to pierwszy przypadek w historii polskiego rynku wydawniczego, kiedy numerem jeden rankingu sprzedażowego została drukowana publikacja self-publishera.

Dzięki nowej platformie Rozpisani.pl, z pomocą której wydał swój poradnik Borowiak, autorzy mogą skorzystać m.in. z profesjonalnej redakcji, korekty, druku, konwersji na ebooka. Zyskują także dostęp do szerokiej dystrybucji ? m.in. Amazon, Empik, Ravelo, Merlin, Gandalf. Unikatową w skali rynku częścią oferty są usługi marketingowe dla autora, wspierające sprzedaż jego książki. Może on na przykład skorzystać z doradztwa w zakresie działań promocyjnych, pomocy w dotarciu do zainteresowanych tematem dziennikarzy czy blogerów. Może także zlecić przygotowanie materiałów prasowych i reklamowych, czy zorganizowanie spotkania autorskiego.

W formule self-publishingu autorzy zyskują również większą niezależność. Zachowują prawa autorskie do swojej twórczości, kontrolę nad zawartością i projektem książki, decydują o jej cenie. Mogą wydać każdy nakład, a w zależności od wyników sprzedaży zlecać dodruk kolejnych. Nawet przy niedużej liczbie wydrukowanych egzemplarzy, ich książka może znaleźć się na półce w księgarni. Atutem oferty jest też atrakcyjne honorarium ? znacznie wyższe niż w tradycyjnych kontraktach wydawniczych.

Ponadto w przeciwieństwie do polskiego rynku, gdzie sukces Borowiaka jest jednym z pierwszych, na świecie self-publishing doczekał się wielu bestsellerów. Pisarze-wydawcy tacy jak John Locke czy Amanda Hocking sprzedali już miliony książek dzięki tej formule.

na podst. mat. pras. PWN

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy