banner ad

Książka, która traci kolory, jeśli zbyt długo nie trzymasz jej w rękach

1 kwietnia 2015

ksiazka-traci-kolor-1
Holenderskie studio Oak & Morrow zaprojektowało unikalny model książki, który doprasza się o uwagę czytelnika. Jeśli zbyt długo nie trzymamy jej w rękach, okładka woluminu traci kolory i przybiera czarną barwę.

Myśląc nad prototypem, który przekraczałby dotychczasowe granice i pokazywał, jak mogłyby wyglądać książki w przyszłości, projektanci zaczęli zadawać sobie pytania: Co lubiłaby książka, gdyby była istotą żyjącą? A za czym by nie przepadała? Doszli do wniosku, że każda książka chce być czytana, oglądana i pielęgnowana, dlatego nie lubi stać bezczynnie na półce. Stworzyli więc model książki, która ujawnia swoje emocje na okładce. Im więcej uwagi jej poświęcamy, tym ona bardziej się nam odwdzięcza, mieniąc się żywymi kolorami.

ksiazka-traci-kolor-2

Okładka książki posiada trzy wewnętrzne warstwy, dzięki czemu rysunki odsłaniają się stopniowo w zależności od tego, ile uwagi poświęcamy trzymanemu w rękach woluminowi. Każda z warstw pokryta została dwoma nadrukami: kolorową ilustracją wykonaną za pomocą druku cyfrowego, a następnie czarnym tuszem termicznym w offsecie.

Projekt powstał na zlecenie Holenderskiego Klubu Dyrektorów Artystycznych. Raz do roku organizacja ta publikuje rocznik zbierający najlepsze prace holenderskich projektantów. Zaprojektowanie okładki książki to prestiżowe wyróżnienie, ale także wyzwanie dla twórców, aby stworzyć nieszablonowy projekt, który zaskoczy publiczność czymś nowym. W tym roku zadanie to powierzono 12 zespołom projektowym. Jeden z prototypów książki, która otwiera się dopiero po przeanalizowaniu wyrazu twarzy czytelnika, mieliście już okazję zobaczyć na naszej stronie.

[er,am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy