banner ad

Książka, która sprawia, że woda staje się zdatna do picia

13 maja 2014

pitna-ksiazka-1
Organizacja charytatywna Water is Life (z ang. Woda to życie) w porozumieniu z północnoamerykańskim odziałem agencji kreatywnej DDB opracowała książkę, za pomocą której mieszkańcy trzeciego świata mogą oczyszczać wodę, dzięki czemu staje się ona zdatna do picia.

Publikacja nosi tytuł „The Drinkable Book” (z ang. „Pitna Książka”). Pierwszy nakład przeznaczony jest dla mieszkańców Kenii i drukowany z wykorzystaniem atramentu spożywczego w języku angielskim i suahili. Na każdej ze stron zawarte są niezbędne informacje przeznaczone dla osób żyjących na obszarach, gdzie dostęp do edukacji na temat wody pitnej jest niewielki.

Książkę zapakowano w pudełko, które może służyć jako urządzenie do filtracji wody. Każda ze stron zaś może zostać wyrwana i wykorzystana do oczyszczania wody. Chociaż posługujemy się tutaj terminem „filtracja”, to jednak „Pitna Książka” nie działa na tej samej zasadzie, co tradycyjny filtr.

pitna-ksiazka-2

Strony książki impregnowane są nanocząsteczkami srebra, co nadaje kartkom charakterystyczne pomarańczowego zabarwienie. Zamiast działać jako bariera uniemożliwiająca przedostanie się bakteriom przez filtr, papier użyty w książce po prostu zabija wszelkie drobnoustroje. W ten sposób woda zostaje oczyszczona w 99,9 procentach, co stawia ją na równi z tą, jaką mają w kranach mieszkańcy USA.

Biorąc pod uwagę, że na każdej stronie umieszczono dwa filtry, a każdy filtr może oczyścić około 100 litrów wody, jedna książka może zapewnić przeciętnej osobie dostęp do wody pitnej na okres czterech lat.

Poniżej możecie zobaczyć materiał filmowy, na którym pokazano, jak działa „Pitna Książka”:

Tematy: ,

Kategoria: newsy