Książeczki z obrazkami mogą wpływać na materialistyczną i prokonsumencką postawę u dzieci?

22 kwietnia 2013

książki dla dzieci a konsumpcjonizm
Badania przeprowadzone przez studentkę Uniwersytetu w Vermont dowodzą, że ilustrowane książeczki dla dzieci do 6 lat mogą wpływać na materialistyczną i prokonsumencką postawę u najmłodszych czytelników.

Do swojej 196-stronicowej pracy dyplomowej pt. „Kształtowanie małych konsumentów: Jak książeczki obrazkowe wpływają na materializm u dzieci” Rachel Franz przeanalizowała 30 książeczek napisanych pomiędzy 1998 a 2012 rokiem ? wybrała same najpopularniejsze tytuły na podstawie listy bestsellerów New York Timesa, wykazu publikacji polecanych przez bibliotekarzy oraz nagradzanych medalem Caldecott.

W ten sposób odkryła, że w wielu z tych książek pojawiały się prokonsumpcyjne wskaźniki, które mogą np. rozbudzić „pragnienie posiadania większej liczby przedmiotów”. „Jeśli nasze dzieci czytają książki, w których bohaterowie otoczeni są stosami zabawek, ale osobiście nie posiadają równie nadmiernych ilości rzeczy wokół siebie, mogą uznać, że nie są takie same, jak wszystkie normalne dzieci” – zauważyła.

Analiza książek wykazała również, że najlepszą metodą, aby przeciwstawiać się takim postawom, jest zawieranie w treści przesłania odnośnie środowiska bądź też zaangażowanie bohaterów w pozadomowe zajęcia. Czynniki te pojawiały się w 23 z 30 przebadanych książek.

Franz ma nadzieję, że materiały zawarte w jej opracowaniu pomogą rodzicom, bibliotekarzom i nauczycielom uważniej wybierać książki, które są przeznaczone do czytania dla najmłodszych. Liczy również, że skorzystają z nich autorzy literatury dziecięcej. Ci jednak są nastawieni sceptycznie, twierdząc, że książki nie powinny służyć jako narzędzia do promowania wprost jakichkolwiek postaw. „Dzieci są narażone na o wiele bardziej skuteczne prokonsumenckie przesłania niż te zawarte w książeczkach z obrazkami” – powiedziała w rozmowie dla ?The Guardian? australijska rysowniczka Freya Blackwood.

Na zdjęciu załączonym do newsa autora badań prezentuje jedną z przeanalizowanych książek.

fot. Sally McCay

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy