Kraków inicjuje Nagrodę Conrada dla debiutów literackich

6 sierpnia 2015

nagroda-conrada-2015
W październiku podczas ostatniego dnia Festiwalu Conrada po raz pierwszy w historii wręczona zostanie Nagroda Conrada – ogólnopolskie wyróżnienie dla debiutujących autorów. Wysokość nagrody wynosić będzie 30 tysięcy złotych. Wyróżnienie ma być wsparciem dla początkujących pisarzy, ale i zachętą dla wydawnictw do śmielszego inwestowania w młodych twórców.

Nagroda im. Josepha Conrada będzie przyznawana co roku. Spośród zgłoszeń nadesłanych na adres Urzędu Miasta Krakowa siedmioosobowe jury, w składzie którego znajdzie się przedstawiciel Instytutu Książki, Krakowskiego Biura Festiwalowego oraz Fundacji Tygodnika Powszechnego, wyłoni pięć tytułów nominowanych do nagrody. Z autorami tych książek będzie można spotkać się podczas Festiwalu Conrada. To właśnie publiczność festiwalu wyłoni w głosowaniu laureata nagrody, który otrzyma statuetkę, nagrodę pieniężną w wysokości 30 tysięcy złotych, miesięczny pobyt rezydencjalny w Krakowie oraz wsparcie promocyjne.

Jak tłumaczą na stronie festiwalu inicjatorzy nagrody, książki debiutanckie nie mają łatwego dostępu do szerszego obiegu. I nie ma to związku z wartością tekstu czy talentem autorów, lecz ze sposobem funkcjonowania świata literackiego. Wydawcy obawiają się inwestować większe sumy w promocję debiutantów, krytycy, skoncentrowani na tym, co dzieje się w samym centrum literackich wydarzeń, pomijają to, co powstaje na obrzeżach, natomiast istniejące konkursy literackie zwykle odsiewają debiutantów na etapie nominacji, często właśnie dlatego, że ci nie posiadają jeszcze mocnej pozycji.

Tymczasem dla debiutanta wszystko rozgrywa się w ciągu kilku miesięcy i w dużej mierze uzależnione jest od przypadku. „Jeśli uda się w tym czasie skumulować wystarczająco duży kapitał symboliczny, to da on szansę na kontynuację kariery, czyli wydanie drugiej książki. Często dzieje się jednak inaczej i wiele propozycji literackich pozostaje wyłącznie w sferze potencjalności” – czytamy na stronie festiwalu. Idea Nagrody Conrada ma temu przeciwdziałać.

Książki do nagrody mogą zgłaszać autorzy, krytycy literaccy, wydawnictwa oraz członkowie kapituły Nagrody Conrada. W tym roku termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 sierpnia (każdego następnego roku będzie to 30 kwietnia). Z regulaminem nagrody można zapoznać się, klikając tutaj.

[am]
fot. Steven Depolo

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy