banner ad

Koreańczycy z Północy palą książki wodzów. Nigdy byście nie zgadli, dlaczego

23 kwietnia 2015

koreanczycy-pn-pala-ksiazki
Niektórzy mieszkańcy Korei Północnej palą książki i inne publikacje napisane przez dwóch zmarłych wodzów kraju, Kim Ir Sena i Kim Dzong Ila. Powód, dla którego to robią, nie ma jednak nic wspólnego z walką z systemem.

Jak donosi pragnący zachować anonimowość informator cytowany przez południowokoreański dziennik „Daily NK”, powiatowi i okręgowi urzędnicy Wydziału Propagandy i Agitacji zaczęli przeprowadzać w domach inspekcję celem sprawdzenia, jak obywatele kraju troszczą się o książki napisane przez byłych przywódców. Kontrole mają na celu upewnienie się, że umieszczone w tych publikacjach wizerunki wodzów są zachowane w dobrym stanie. Jeśli jest inaczej, właściciel książek trafia przed specjalnie powołany komitet, który karze go za „niszczenie najwyższego autorytetu”, a w przypadku, gdy obraz okazuje się być w wyjątkowo złym stanie, winowajca może zostać uznany na „secesjonistę”.

Z racji tego, że każda książka z czasem powoli niszczeje i Koreańczykom trudno uniknąć tego, aby wizerunki dawnych wodzów nie wyblakły albo się nie zabrudziły, coraz częściej palą starsze egzemplarze w piecach. Oczywiście łatwiej byłoby pozbyć się tylko wybranych stron z obrazami, ale wtedy zachodziłoby ryzyko przyłapania z uszkodzoną książką, dlatego wolą po prostu spalić całe tomy, żeby nie pozostawić śladu. Pomocne okazują się w tym piece na drewno, które używa większość mieszkańców kraju.

Jakie skutki przynosi taka polityka władz? Kontrole wykazały, że o ile przed laty każdy obywatel posiadał bogatą biblioteczkę książek Kim Ir Sena i Kim Dzong Ila, obecnie w gospodarstwach domowych znajduje się niewiele publikacji ich autorstwa, a czasem nie ma ich wcale. Kiedyś za nieposiadanie takich dzieł groziły surowe kary, dzisiaj można otrzymać jedynie lekkie upomnienie. Koreańczycy wolą więc narazić się na upomnienie niż karę za nieposzanowanie wizerunków wodzów.

[am]
źródło: DailyKN
fot. (stephan)/Flickr

Tematy: ,

Kategoria: newsy