Kontrabanda na polsko-ukraińskim przejściu granicznym. Kierowcy autokaru chcieli przemycić zabytkowe książki i mapy

14 listopada 2020

Funkcjonariusze z podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej uniemożliwili przemyt zabytkowych książek i map. Przedmioty znaleziono w autokarze, który poddano kontroli na polsko-ukraińskim przejściu granicznym Medyka-Szeginie.

Autobus jechał z Ukrainy do Szczecina. Pojazd prześwietlono z pomocą dwóch psów służbowych. Okazało się, że w skrytkach, w przestrzeni ładunkowej, a także w podłodze i za siedzeniem kierowcy ukryta była kontrabanda. Znajdowały się tam towary, które regularnie przemyca się przez granicę, czyli papierosy (35 tysięcy sztuk) i leki na potencję (1,8 tysiąca saszetek), ale też 31 starych książek i 2 mapy.

Wśród publikacji znajdowały się: trzecie wydanie „Bezmięsnej kuchni” Julii Papee z 1939 roku, „Warszawianka” Stanisława Wyspiańskiego z końca lat 20., „Polowanie na wieloryby” Thomasa Mayne’a Reida z 1884 roku, „Słownik mytologiczny” z 1784 roku, „Złote myśli” Adama Mickiewicza z 1895 roku czy „Kraj lat dziecinnych” Juliusza Balickiego i Stanisława Maykowskiego z 1927 roku. W obiegu antykwarycznym ceny tych książek na ogół nie przekraczają 100 złotych za egzemplarz.

Jak informuje Krajowa Administracja Skarbowa, do przemytu przyznali się kierowcy autokaru. To 39- i 40-letni obywatele Ukrainy. Z ustaleń wynika, że zatrzymany towar miał najprawdopodobniej trafić na teren Unii Europejskiej. Funkcjonariusze zabezpieczyli przedmioty, a także zatrzymali autokar oraz 20 tysięcy złotych na poczet kary, którą mogą otrzymać obydwaj mężczyźni.

[am]
źródło: Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie

Tematy: , ,

Kategoria: newsy