Komunikacja miejska w Warszawie odmówiła reklam z najnowszą książką Remigiusza Mroza. Powód: okładka może obrażać uczucia religijne

25 października 2021

Wydawca Remigiusza Mroza nie może zareklamować w warszawskiej komunikacji miejskiej jego najnowszej powieści, siódmego tomu serii z komisarzem Forstem zatytułowanego „Przepaść”. Powodem jest okładka książki, która może obrażać uczucia religijne pasażerów.

„Tego się najstarsi górale nie spodziewali – miasto zablokowało nam reklamę w komunikacji miejskiej, bo okładka 'Przepaści’ obraża uczucia religijne. Czyli kolejny level życia w Polsce osiągnięty” – napisał na swoich profilach w mediach społecznościowych Remigiusz Mróz. „Nie wiem, jakim cudem udało mi się z 'Czarną Madonną'” – dodał w jednym z komentarzy.

Przedstawiciele Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” potwierdzają, że rzeczywiście taki był powód. Jak przekonują, nie jest to odosobniony przypadek. Podobnych decyzji w sprawie reklam zapada więcej.

„Medalik jest niewielki, niemniej jednak jest widoczny. Pasażerowie Warszawskiego Transportu Publicznego są osobami o różnej wrażliwości, nie chcemy urazić niczyich uczuć, stąd taka decyzja” – tłumaczył „Wyborczej” Tomasz Kunert, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie.

Reklamy nie mogą się więc pojawić w metrze, autobusach i tramwajach, którymi zarządza ZTM w Warszawie. Okładka książki, która wzbudziła takie kontrowersje, jak każda w serii z komisarzem Forstem przedstawia postać mężczyzny na tle gór. Na wszystkich też obok nazwiska pisarza umieszczono zakrwawioną monetę. Tym razem zdecydowano się jednak zastąpić numizmat medalikiem z Matką Boską, który również pokryty jest krwią. Czy rzeczywiście ten element grafiki może obrażać czyjeś uczucia religijne? Przekonajcie się sami poniżej.

Sprawę skomentowała m.in. koleżanka po piórze Remigiusza Mroza, Katarzyna Puzyńska. „Przecież w kryminale chodzi o to, żeby spodziewać się niespodziewanego, a tego się nikt nie spodziewał” – napisała.

W opublikowanej nakładem Wydawnictwa Filia powieści „Przepaść” komisarz Wiktor Forst próbuje wyjaśnić zagadkę zaginięcia młodej kobiety w Tatrach Zachodnich. Ostatnim razem widziana była przez turystów w okolicy Trzydniowiańskiego Wierchu, a potem przepadła bez wieści. Był to jej pierwszy wyjazd w góry, miała zamiar spędzić w nich tylko weekend, a w Zakopanem pojawiła się sama. Mimo to wedle ustaleń policji szła czerwonym szlakiem w towarzystwie czterech mężczyzn. Forst odtwarza trasę dziewczyny z nadzieją, że odnajdzie ją żywą.

AKTUALIZACJA, 27.10.2021:

Pisarz poinformował na swoim profilu na Facebooku: „władze miasta uchyliły decyzję ZTM, więc Forsta wpuszczą do komunikacji miejskiej nawet z medalikiem”.

[am]
fot. Czwarta Strona Kryminału/Wikimedia Commons

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy