banner ad

Komiksiarze wygrali Familiadę

18 października 2012


Grupa pięciu polskich komiksiarzy ? a wśród nich Szymon Holcman z wydawnictwa Kultura Gniewu i autor „Osiedla Swoboda” Michał Śledziński – wygrała najnowszy odcinek Familiady, wyemitowany 14 października na antenie TVP 2.

„Pomysł narodził się podczas jakiegoś szalonego wieczoru jako dość głupi żart” ? wyjaśnia w rozmowie z Booklipsem Szymon Holcman. „Sami byliśmy mocno zaskoczeni, że to się dzieje naprawdę.”

Do udziału w programie zgłosiła się piątka zaprzyjaźnionych komiksiarzy. Kapitanem drużyny był Bartosz Sztybor (scenarzysta m.in. „Tainted” i „Szanownego”), pozostałą część zespołu tworzyli: Michał „Śledziu” Śledziński, Szymon Holcman, kolekcjoner Mateusz Trąbiński i rysownik Piotr Nowacki.

Prowadzący program, Karol Strasburger, przepytał swych gości na temat komiksu. Mogliśmy usłyszeć kilka podstawowych informacji o tym, jak tworzy się i w jakiej formie publikuje później komiksy. Kilka słów o kolekcjonerskim aspekcie zjawiska zdążył również powiedzieć Mateusz Trąbiński.

Rywalizacja z rodziną Grzywaczów zakończyła się zwycięstwem komiksiarzy, którzy tym samym przeszli do następnego programu. Karol Strasburger wyraził nadzieję, że następnym razem uda się zaprezentować małą próbkę, jak powstaje komiks.

„Termin drugiego występu już dwukrotnie był przesuwany” ? tłumaczy Szymon Holcman. „Teraz nagranie ma być w piątek, emisja w sobotę, a jeśli wygramy również drugi odcinek – to także w niedzielę.”

Jeśli chcecie się dowiedzieć, na jakie pytanie Michał Śledziński udzielił odpowiedzi „plecy konia”, obejrzyjcie koniecznie cały program poniżej:

http://www.youtube.com/watch?v=ruksBtm6AHI

Krótki wywiad przeprowadzony z komiksiarzami po nagraniu programu:

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy