banner ad

Komiks „Kościsko” Karola „KaeRela” Kalinowskiego zdobywcą Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego dla najlepszej książki dziecięcej

12 czerwca 2017


Wybrano laureata Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci 2016 roku. Tym razem wyróżnienie to – po raz pierwszy – przypadło autorowi komiksów. Otrzymał je Karol „KaeRel” Kalinowski za „Kościsko”.

Opublikowane nakładem Kultury Gniewu „Kościsko” to pierwszy od siedmiu lat nowy komiks autora kultowej „Łaumy”. Tym razem Karol „KaeRel” Kalinowski zabiera czytelników do niewielkiego miasteczka położonego z dala od cywilizacji, gdzie przyjeżdża doświadczony przez los ojciec samotnie wychowujący syna. Mężczyzna dostaje pracę w lokalnej bibliotece prowadzonej przez wyglądającego nieco dziwnie dyrektora, a chłopiec zaprzyjaźnia się z miejscowymi dziećmi. Jak się jednak szybko obaj przekonują, większość mieszkańców miasteczka ukrywa swoją prawdziwą tożsamość. Kim są w rzeczywistości?

Dlaczego kapituła uznała, że to właśnie „Kościsko” jest najlepszą ubiegłoroczną książką dla dzieci? „Bo dobra. Bo wciągająca. Bo komiks, a tych ciągle mało. Bo jest czarno biała, a budzi kolory(…) Bo Jaćwież i jej mity. Bo jest w niej biblioteka, a biblioteki są najważniejsze. Bo superman się przejadł, a leszy nie” – to niektóre z powodów wymienionych przez jury. „’Kościsko’, to wciągający komiks, który straszy tam gdzie straszyć powinien i śmieszy tam gdzie ma być zabawnie. Traktuje czytelnika poważnie, nie poucza, a jednak jest to mądra książka o ważnych rzeczach, którą czytać mogą i mali i duzi” ? podkreślił w laudacji Szymon Kloska, członek kapituły nagrody.

Karol „KaeRel” Kalinowski odebrał statuetkę Ferdynanda Wspaniałego oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tysięcy złotych z rąk wiceprezydenta Krakowa Andrzeja Kuliga.

Wręczono również nagrodę czytelników. Ta trafiła do rąk Barbary Caillot-Dubus i Aleksandry Karkowskiej za książkę „Na Giewont się patrzy”. Wręczająca nagrodę Agnieszka Karp-Szymańska przyznała, że przewaga głosów w plebiscycie była miażdżąca.

Nagroda dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci przyznawana jest od 2014 roku, ale w 2017 roku zmieniła formułę. Od tej edycji nosi imię Ferdynanda Wspaniałego. Jej fundatorem jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. O jej przyznaniu decyduje kapituła konkursu w składzie: Barbara Gawryluk, Marta Lipczyńska-Gil, Joanna Olech, Małgorzata Węgrzecka oraz Rada Programowa Festiwalu, czyli Łukasz Dębski, Agnieszka Karp-Szymańska i Szymon Kloska. Natomiast laureat Nagrody Czytelników im. Ferdynanda Wspaniałego wybierany jest w głosowaniu internetowym.

Poniżej możecie zobaczyć kilka przykładowych stron z „Kościska”:

fot. Dawid Prząda/ Festiwal Literatury dla Dzieci

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy