Kolumbia wprowadziła do obiegu banknot z wizerunkiem Gabriela Garcíi Márqueza

21 sierpnia 2016

banknot-marquez-feat
19 sierpnia w Kolumbii do obiegu wprowadzono nowy banknot o nominale 50 000 pesos. Umieszczono na nim wizerunek zmarłego przed dwoma laty powieściopisarza i noblisty, Gabriela Garcíi Márqueza.

Jak informuje gubernator banku centralnego w Kolumbii, José Darío Uribe, banknot o równowartości ok. 65 złotych ma „oddawać hołd osobie, która od połowy ubiegłego wieku rozsławiała Kolumbię na wszystkie strony”.

Jasnofioletowy banknot posiada na przedniej stronie portret autora „Stu lat samotności”. Z kolei rewers zdobi Ciudad Perdida, czyli zaginione miasto Indian Taironi sprzed ponad tysiąca lat, odnalezione w latach 70. głęboko w dżungli w rejonie gór Sierra Nevada.

banknot-marquez-1

Uroczyste wprowadzenie banknotu do obiegu odbyło się podczas ceremonii w Santa Marta, mieście położnym nad Morzem Karaibskim, kilkadziesiąt kilometrów od miejsca urodzenia Gabriela Garcíi Márqueza. Jadis Saker, pierwszy klient banku, który otrzymał nowy pieniądz, powiedział: „Ta chwila pozostanie wyryta w mojej pamięci”.

Nowe kolumbijskie banknoty nie posiadają zapisu nominału w formie cyfrowej. Stąd na banknocie z wizerunkiem Márqueza widnieje „50 mil pesos”, co znaczy „50 tysięcy pesos”. Uważa się, że to pierwszy krok władz w kierunku przeprowadzenia denominacji.

banknot-marquez-2

[am]
fot. Archivo Banco de la República

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy