Ken Follett opublikuje w czerwcu charytatywną książkę. Całe zyski zostaną przekazane na odbudowę katedry Notre-Dame

10 maja 2019


Brytyjski pisarz Ken Follett zapowiedział na 13 czerwca wydanie we Francji charytatywnej książki zawierającej niepublikowany wcześniej tekst poświęcony katedrze Notre-Dame w Paryżu, która uległa poważnym zniszczeniom podczas pożaru w zeszłym miesiącu.

Tytuł publikacji nie został jeszcze ujawniony, ale francuski wydawca Robert Laffont zapowiedział, że zgodnie z wolą pisarza zyski i tantiemy ze sprzedaży książki zostaną w całości przekazane Fundacji Dziedzictwa Narodowego odpowiedzialnej za pozyskiwanie funduszy i nadzór nad odbudową budynku.

W krótkim, niepublikowanym wcześniej tekście zamieszczonym w książce Ken Follett opowie o emocjach, jakie go ogarnęły, kiedy usłyszał wiadomość o pożarze. Następnie zajmie się historią katedry Notre-Dame, od jej budowy aż po wpływ, jaki wywarła na Victora Hugo i jego samego. Zwróci też uwagę na fakt, że fascynacja świątynią ma charakter uniwersalny.

Ken Follett słynie z wielkiej pasji do katedr. Paryska budowla była jedną z inspiracji do napisania „Filarów Ziemi”. Po pożarze pisarz osobiście odwiedził Paryż, aby na własne oczy zobaczyć skalę zniszczeń. W wywiadzie udzielonym „Le Parisien” Follett powiedział, że jego zdaniem katedra powinna doczekać się identycznej rekonstrukcji: „Gdybym był architektem, pracowałbym nad restytucją tego, co straciliśmy, łącznie z iglicą. Ale użycie dokładnie tych samych materiałów wydaje się trudne”.

[am]
źródło: AFP, Le Parisien

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy