Ken Follett oprowadza po ważnych miejscach historycznych śladem powieści „Słup ognia”

25 września 2017


W ciągu dwóch ostatnich lat Ken Follett odwiedził wiele interesujących miejsc, które posłużyły mu za inspirację do napisania „Słupa ognia”, trzeciego tomu sagi historycznej zapoczątkowanej powieścią „Filary Ziemi”. Pisarzowi towarzyszył wszędzie operator z kamerą, który nagrywał Folletta opowiadającego o kontekście historycznym danego miejsca. W efekcie powstał krótki film dokumentalny, który możecie obejrzeć poniżej.

Na początku filmu znajdujemy się w Old Palace w Hatfield House, gdzie królowa Elżbieta I spędziła lata swojego dzieciństwa i gdzie później została zesłana. Część filmu dotyczy również Sewilli, która stanowi kluczową scenerię w powieści „Słup ognia”. Możemy ujrzeć sceny nagrywane w tamtejszym pałacu królewskim (Alcázar of Seville) czy w Złotej Wieży (Torre del Oro).

W dokumencie nie mogło również zabraknąć Londynu, czyli stolicy Anglii i miasta, w którym w Tower of London więziona była Elżbieta I. Londyńska National Portrait Gallery ma w swoich zbiorach portrety wielu postaci historycznych, które pojawiają się w najnowszej powieści Folletta. Możemy tam obejrzeć sportretowaną Elżbietę I, jej doradcę, Williama Cecila, a także Filipa II Habsburga, za którego panowania Hiszpania osiągnęła szczyt
potęgi politycznej i kulturalnej. Jedna ze scen filmu została nakręcona w Museum of London, które dokumentuje historię stolicy Anglii od czasów prehistorycznych aż do czasów najnowszych.

Follett podczas przechadzki po salach muzeum opowiada o szesnastowiecznych strojach, które noszą bohaterowie jego książki. Pozostałe sceny były nagrywane w miejscach takich jak: Dundrennan Abbey (Szkocja), Edinburgh Castle (Szkocja), Pałac Holyrood (Szkocja), Katedra świętego Krzyża w Orleans (Francja), hotel Groslot (Francja), Carlisle Castle (Anglia), Antwerpia (Belgia).

„Znajomość szczegółów i ich wierne odtworzenie są konieczne, by wywołać ekscytację” – twierdzi Follett. Najnowsza powieść pisarza, „Słup ognia”, z pewnością zalicza się do dzieł, które są w stanie wywołać w czytelniku takie emocje.

Poniżej możecie obejrzeć film dokumentalny „Słup ognia – na tropie historii”:

Opublikowany nakładem Wydawnictwa Albatros „Słup ognia” to długo wyczekiwana kontynuacja najpopularniejszej sagi historycznej Kena Folletta. Tym razem akcja rozgrywa się w XVI wieku. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia 1557 roku. Młody Ned Willard wraca do rodzinnego domu stojącego w cieniu katedry Kingsbridge. Ani on, ani mieszkańcy miasta jeszcze nie wiedzą, że rok 1558 wywróci do góry nogami nie tylko ich życie, lecz także losy wszystkich Europejczyków, przynosząc zupełnie nową epokę w dziejach świata. Książka podejmująca temat, w którym Follett czuje się najlepiej ? szpiegostwa i działalności tajnych agentów. Tym razem w szesnastowiecznej Anglii za panowania królowej Elżbiety I!

fot. Olivier Favre

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy