Kazuo Ishiguro powróci z pierwszą nową powieścią od dziesięciu lat

7 kwietnia 2014

ishiguro-nowa-powiesc
Wydawnictwo Faber & Faber zapowiedziało na marzec przyszłego roku nową książkę Kazuo Ishiguro. „The Buried Giant” (z ang. „Pochowany olbrzym”) będzie pierwszą powieścią pisarza od czasu „Nie opuszczaj mnie” z 2005 roku.

Dokładna fabuła nowej książki Ishiguro nie jest jeszcze znana. Wydawca ujawnił jedynie, że siódma powieść autora będzie niezwykle poruszającą i czasem brutalną historią o „utraconych wspomnieniach, miłości, zemście i wojnie”.

Sam Ishiguro jeszcze w 2008 roku mówił w wywiadzie dla „The Paris Review”, że pisze powieść o istocie pamięci: „Przyszło mi do głowy, że sposób, w jaki indywidualne jednostki pamiętają i zapominają, różni się od sposobu, w jaki czynią to całe społeczeństwa”.

Prawa do publikacji „The Buried Giant” kupiły już wydawnictwa z trzynastu krajów. Polska nie jest wymieniona na tej liście, można się jednak spodziewać, że tak jak poprzednie książki pisarza, ta również trafi na półki naszych księgarń.

Urodzony w Japonii a mieszkający w Londynie Kazuo Ishiguro uznany został przez magazyn „The Times” za jednego z pięćdziesięciu najważniejszych brytyjskich pisarzy od 1945 roku. Największą sławę przyniosła mu nagrodzona Bookerem powieść „Okruchy dnia”. W 1993 roku James Ivory zrealizował na jej podstawie głośny film pod tym samym tytułem z Anthony Hopkinsem w roli głównej. Ostatnią jak dotychczas książką pisarza jest wydany w 2009 roku zbiór opowiadań „Nokturny”.

fot. Robert Sharp / English PEN

Tematy: ,

Kategoria: newsy