Kataloński biskup porzucił kapłaństwo. Powód? Zakochał się w autorce powieści erotycznych

9 września 2021

Konserwatywny hiszpański biskup, znany m.in. z przeprowadzania egzorcyzmów, porzucił kapłaństwo, ponieważ zakochał się w autorce powieści erotycznych, w których pojawiają się motywy satanistyczne.

Xavier Novell, biskup Solsony (Katalonia), był postrzegany jako wschodząca gwiazda hiszpańskiego kościoła katolickiego. Śluby celibatu złożył w 1997 roku, a w 2010 roku został najmłodszym biskupem w kraju. Mianowano go, gdy miał zaledwie 41 lat. Do niedawna znany był ze swoich konserwatywnych poglądów – przeprowadzał egzorcyzmy i był zwolennikiem terapii konwersyjnej dla gejów, której nie aprobuje hiszpański synod biskupów. Sprzeciwiał się też wszelkim formom seksu, które nie służą wyłącznie reprodukcji.

Wszystko zmieniło się, gdy 52-letni biskup poznał na studiach demonologicznych 38-letnią Silvię Caballol, psycholożkę i autorkę powieści erotycznych. Wydawca określa ją jako „pisarkę dynamiczną i transgresyjną, która wywraca do góry nogami nasze pojęcie moralności i etyki”. W swej powieści „El infierno en la lujuria de Gabriel” (z hiszp. „Piekło pożądania Gabriela”) Caballol prowadzi czytelnika przez „świat więzień, psychopatii, sekt, sadyzmu, szaleństwa, pożądania”, zmierzając ku „walce dobra ze złem, Boga z Szatanem i aniołów z demonami”.

Okładki książek Silvii Caballol.

Z kolei we wcześniejszej trylogii zatytułowanej „Amnesia” autorka pyta: „Co się dzieje, gdy przyciąganie jest silniejsze niż jakikolwiek kodeks etyczny lub presja społeczna?”. Odpowiedź przyniosło życie. Biskup Novell zakochał się w pisarce, co skłoniło go do porzucenia kapłaństwa. „Zakochałem się w kobiecie po raz pierwszy w życiu i chcę robić wszystko we właściwy sposób” – oświadczył duchowny przyjacielowi, cytowanemu przez katolicki portal informacyjny „Religión Digital”.

W liście wysłanym do papieża biskup wyjaśnił, że po przemyśleniach i modlitwie rezygnuje z kapłaństwa ze „ściśle osobistych powodów”. Według hiszpańskich mediów niektórzy katalońscy duchowni są przekonani, że został opętany przez demony. Ich zdaniem takie coś jest możliwe, gdy ktoś praktykuje egzorcyzmy w chwilach słabości lub zwątpienia, a zdrowie psychiczne biskupa miało pozostawiać ostatnio wiele do życzenia. Z kolei dominikańska zakonnica Lucía Caram oświadczyła wprost, że „oszalał”. Te same źródła twierdzą, że papież Franciszek ponoć przy dwóch okazjach prosił Novella o poddanie się egzorcyzmowi, ale biskup odmówił. Według duchownych to oznaka, że „coś ukrywa” i ma świadomość, że „zły nad nim dominuje”.

Rezygnacja została złożona już dwa tygodnie temu, ale okoliczności całej sprawy dopiero teraz przedostały się do mediów. Obecnie para mieszka razem w Manresie, 50 kilometrów od Solsony. Były biskup szuka pracy w wyuczonym zawodzie – jako agronom.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy