Karol Modzelewski laureatem Nagrody Literackiej Nike 2014

5 października 2014

modzelewski-nike-2014
Historyk mediewista Karol Modzelewski został laureatem tegorocznej Nagrody Literackiej Nike za autobiografię „Zajeździmy kobyłę historii. Wspomnienia poobijanego jeźdźca”. Nazwisko zwycięzcy ogłoszono w niedzielę wieczorem podczas uroczystej gali, jaka odbyła się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

„Każdy z nas ma jakiś prywatny życiorys, ale kiedy historia zabiera wszystkim wolność, jedynie niektórzy biorą na siebie ryzyko życia na ubitej ziemi, twarz w twarz z niebotycznie silniejszym wrogiem. A kiedy ci odważni wojownicy po latach, o dziwo, wygrywają, zazdrościmy im, że to ryzyko kiedyś podjęli i tym sposobem sami przeszli do historii” ? powiedział w laudacji przewodniczący jury Tadeusz Nyczek.

Opublikowana nakładem wydawnictwa Iskry książka „Zajeździmy kobyłę historii. Wspomnienia poobijanego jeźdźca” zawiera wspomnienia wybitnego historyka mediewisty, działacza politycznego, komunisty, rewizjonisty, jednego z grona najbardziej znanych opozycjonistów z czasów Polski socjalistycznej i pomysłodawcy nazwy „Solidarność”. Książka ukazuje dzieje rodziny i losy jego samego na tle historii politycznej Polski od lat czterdziestych XX wieku po chwilę obecną. Opowiedziana z troską o szczegóły historyczne ukazuje postawy opozycjonistów z lat sześćdziesiątych, z czasu „Solidarności” i okresu przemian ustrojowych w naszym kraju, zwraca uwagę na wielość koncepcji i różnorodność dróg dojścia do pełnej demokratyzacji życia politycznego w Polsce od prób naprawiania systemu socjalistycznego aż po zupełne odejście od jego założeń. Napisana czystym, precyzyjnym językiem historia jest dokumentem o kolosalnym znaczeniu dla zrozumienia dziejów Polski w drugiej połowie dwudziestego wieku.

„Kobyły historii nie da się ujeździć. Nie da się na niej dojechać tam, gdzie by się chciało. Ale tę historię tworzymy wszyscy, nawet nie zdając sobie sprawy z tego, co czynimy, i jeżeli ta suma doświadczeń, którą starałem się przedstawić w tej książce, pomoże komuś w zrozumieniu tej niekomfortowej prawdy, to poczuję, że warto było pisać” ? wyznał Modzelewski, odbierając statuetkę i czek na 100 tysięcy złotych.

Każdego roku przyznawany jest również tytuł Nike Czytelników. W plebiscycie „Wyborczej” tym razem wygrały „ości” Ignacego Karpowicza.

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest od 18 lat autorowi najlepszej książki roku poprzedniego. Zwycięzca wyłaniany jest w trzyetapowym konkursie. Pierwszy etap to przyznanie przez jury 20 nominacji, które ogłaszane są w maju, drugi to wybór siedmiu finalistów podawany do wiadomości we wrześniu. W tym roku do finału oprócz zwycięzcy zakwalifikowali się Marcin Świetlicki za tom wierszy „Jeden”, Brygida Helbig za powieść „Niebko”, Szymon Słomczyński za tom poetycki „Nadjeżdża”, Patrycja Pustkowiak za debiutancką powieść „Nocne zwierzęta”, Ignacy Karpowicz za „ości” oraz Jerzy Pilch za powieść „Wiele demonów”.

Tegoroczna edycja Nagrody Literackiej Nike upłynęła pod znakiem skandali. Najpierw ze swojej nominacji kategorycznie zrezygnował Marcin Świetlicki, tłumacząc, że nie chce „uczestniczyć w konkursie organizowanym przez instytucję, która wytacza procesy poetom za to, co myślą”, i z „jeszcze kilku innych powodów”. Później Kinga Dunin ujawniła informację, iż nominowany do Nike Ignacy Karpowicz żyje w konkubinacie z sekretarzem Nagrody, co zdaniem niektórych rodzi zasadne pytania o konflikt interesów. Biorąc pod uwagę padające zewsząd zarzuty, jurorzy postawili więc na bezpieczny wybór – historyka niezwiązanego bezpośrednio ze środowiskiem literackim.

[am]
źródło: Gazeta Wyborcza, TVP2

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy