banner ad

Kajko i Kokosz pierwszym polskim komiksem, który ukaże się w Danii

11 sierpnia 2020

W październiku tego roku w Danii ukaże się słynny komiks Janusza Christy „Kajko i Kokosz: Szkoła latania”. Prawa do tytułu kupiło działające od 2010 roku Wydawnictwo Zoom.

„O ile wiem, będzie to w ogóle pierwszy polski komiks wydany w Danii” ? mówi Michael G. Nielsen, przedstawiciel Wydawnictwa Zoom. Przez dziesięć lat istnienia dzięki oficynie ukazało się w Danii ponad 500 najpopularniejszych tytułów z rynku frankofońskiego, ale również z innych krajów europejskich. W tym roku wśród 60 nowych komiksów pojawi się również „Kajko i Kokosz”.

O tym, jak trafił na komiks Janusza Christy, Michael G. Nielsen mówi tak: „Kiedyś pracowałem dla Egmont, gdzie poznałem Tomasza Kołodziejczaka, wydawcę komiksów z polskiego oddziału. Dużo opowiadał o serii 'Kajko i Kokosz’ i bardzo ją polecał. Pracując już w Zoom, postanowiłem wydać ten tytuł. Mam nadzieję, że naszym czytelnikom ta pełna humoru i zabawnych ilustracji historia przypadnie tak samo do gustu, jak wam w Polsce”.

Za tłumaczenie „Szkoły latania” odpowiedzialny jest Rune Brandt Larsen, który przełożył na język duński między innymi powieści o Wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego. Wydawca obiecuje, że wiosną 2021 roku ukaże się w Danii kolejny album o przygodach Kajka i Kokosza ? „Na wczasach”.

Cykl „Kajko i Kokosz” opowiada o dwóch wojach ? dzielnym i rozważnym Kajku oraz żarłocznym i samolubnym Kokoszu, którzy bronią Mirmiłowa przed atakami niecnych Zbójcerzy pod wodzą Hegemona i przeżywają mnóstwo zabawnych przygód. Komiks powstawał w latach 70. i 80. XX wieku i był jedną z wizytówek czasopisma młodzieżowego „Świat Młodych”. W 2003 roku wydawnictwo Egmont Polska wznowiło serię, a dzięki tej reedycji wszystkie części komiksu ukazały się po raz pierwszy w kolorze.

Poniżej możecie zobaczyć okładkę duńskiej edycji „Szkoły latania”:

[edm]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy