Jurek Owsiak posiada biblioteczkę w toalecie

24 stycznia 2014

owsiak-biblioteka
Założyciel i prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pokazał publicznie swoje mieszkanie. Jednym z ulubionych elementów wystroju lokalu jest dla Owsiaka specjalnie zaprojektowana biblioteczka, którą posiada w toalecie.

Czytanie w toalecie od lat posiada wielu zwolenników. Jednym z nich był chociażby Henry Miller, który uważał, że właśnie na tzw. „tronie” przeczytał wiele ulubionych książek, a najwybitniejsze z nich, jak „Ulisses”, nie mogłyby być w pełni docenione, gdyby czytano je gdzie indziej.

Okazuje się, że podobnego zdania jest Jurek Owsiak. „To jest moje ulubione miejsce, żeby nad tymi książkami się skupić” ? mówi w materiale filmowym zamieszczonym na swojej oficjalnej stronie internetowej. „Zawsze w łazience marzyłem o tym, żeby mieć zawodową bibliotekę” ? dodaje, tłumacząc, że znajdują się w niej książki, które aktualnie czyta.

A co aktualnie czyta Owsiak? Przebija się m.in. przez biografię Leonarda Cohena, która ukazała się nakładem wydawnictwa Marginesy (nie jest zachwycony lekturą), kończy czytać „Beatlesi. Za kulisami sukcesu” Chrisa Inghama (książka go pochłonęła), a za sobą ma już wspomnienia Urszuli Dudziak „Wyśpiewam wam wszystko” (przeczytał jednym tchem) . W toaletowej biblioteczce Jurka Owsiaka znajdziemy też biografię Iggy Popa wydaną nakładem Sine Qua Non oraz dwie powieści Stephena Kinga („Dallas ?63” i „Joyland”).

owsiak-biblioteka2

Oczywiście biblioteczka w toalecie pełni jedynie rolę podręcznego zbioru książek. Główna część kolekcji mieści się w pokoju, gdzie najczęściej Owsiak pracuje (zdjęcie powyżej). Tam też na biurku leży kilka aktualnych lektur, m.in. „Big Sur” Kerouaca oraz biografia Marca Chagalla. Pozostałe książki wciąż znajdują się w kartonach.

Cały materiał filmowy z wizyty w mieszkaniu Owsiaka możecie zobaczyć na jego oficjalnej stronie internetowej.

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy