Junot Diaz pisze powieść sf o zombie

10 października 2012


Laureat nagrody Pulitzera za „Krótki i niezwykły żywot Oscara Wao”, Junot Diaz, spełnia swoje młodzieńcze marzenie. Pisarz jest w trakcie prac nad powieścią z gatunku? science fiction.

Według zapowiedzi powieść rozgrywać się będzie na Haiti, gdzie na skutek wybuchu epidemii wirusa powstają gigantyczne zombie. Fragment zatytułowany „Monstro” opublikowany został niedawno w specjalnym wydaniu „The New Yorkera” w całości poświęconym science fiction.

Chociaż Diaz znany i ceniony jest przez krytyków i czytelników na całym świecie za swoją jak najbardziej realistyczną prozę, już wcześniej podejmował próby zmierzenia się z fantastyką literacką. Pisarz spędził kilka lat pracując nad dwoma projektami sf, z czego jeden pt. „Shadow of the Adept” był rozgrywającą się w dalekiej przyszłości post-apokaliptyczną powieścią w stylu Gene Wolfe?a i Akiry.

„Zawsze miałem takie marzenie, że będę niczym oburęczny gracz, jednego roku będę pisał książkę jak 'Topiel’ a drugiego – 'Shadow of the Adept’, ale tak się nigdy nie stało, przestawiałem się zbyt wolno” ? tłumaczy pisarz, zastrzegając, że podobny los może spotkać również jego najnowszy projekt, zwłaszcza, że prace są dopiero na etapie pierwszej części powieści.

fot. John D. & Catherine T. MacArthur Foundation

Tematy: , ,

Kategoria: newsy