banner ad

Julian Barnes: po śmierci żony rozważałem samobójstwo

26 marca 2013


Znakomity brytyjski prozaik, laureat nagrody Bookera za „Poczucie kresu” ujawnił w swojej najnowszej książce, że znajdował się na skraju samobójstwa po śmierci żony w 2008 roku.

„Gorąca kąpiel, kieliszek wina obok kranów i wyjątkowo ostry japoński nóż do krojenia mięsa” ? pisze o swojej „preferowanej metodzie” we wspomnieniach zawartych w „Levels of Life” (z ang. „Poziomy życia”), swej najnowszej, zapowiadanej na początek kwietnia książce.

Na skraj samobójstwa doprowadziła autora śmierć ukochanej żony, którą określa jako „serce mojego życia, życie mojego serca”. Pat Kavanagh, agentka literacka, która reprezentowała takich tuzów światowej literatury, jak Robert Harris, John Irving czy Tom Wolfe, była żoną pisarza przez 30 lat, kiedy w 2008 roku zdiagnozowano u niej guza mózgu. Kavanagh zmarła zaledwie 37 dni po wykryciu nowotworu.

Samobójcze myśli pisarza wcale nie były wynikiem chwilowego podłamania. Barnes opowiada jak popadał w coraz głębszą depresję i regularnie rozważał odebranie sobie życia. W jednym z fragmentów autor opisuje, jak racjonalizował swoje samobójcze pragnienia, dając sobie czas: „dam temu x miesięcy lub x lat (maksymalnie do dwóch), a następnie, jeśli nie będę mógł bez niej żyć, jeśli moje życie sprowadzi się do zwykłego biernego trwania, przystąpię do działania”.

Na zmianę decyzji wpłynęli znajomi pisarza, a właściwie świadomość, że się na nich zawiódł. Pewnego razu podczas obiadu w restauracji z trzema żonatymi przyjaciółmi, którzy znali jego żonę od 20 lub 30 lat, trzykrotnie wspomniał jej imię, aby przekonać się, że nikt, jeśli nie został wprost zapytany o nią, nie podejmuje rozmowy na jej temat. Wtedy uświadomił sobie, że nie może się zabić. „W ten sposób ją bym też zabił. Umarłaby po raz drugi” ? napisał, zdając sobie sprawę, że jest najważniejszą osobą, która może przekazać o niej pamięć.

„Levels of Life” („Poziomy życia”) ukaże się w Wielkiej Brytanii 4 kwietnia. Książka podzielona jest na trzy części. Ostatnia, najdłuższa opowiada o zmaganiach pisarza zmierzających do pogodzenia się ze stratą po śmierci małżonki.

fot. Juliana Barnesa: Ellen Warner

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy