Joyce Carol Oates została laureatką Nagrody Jerozolimskiej

9 lutego 2019


Amerykańska pisarka Joyce Carol Oates została wybrana laureatką tegorocznej Nagrody Jerozolimskiej. Wyróżnienie przyznawane jest co dwa lata twórcom, których dzieła dotykają problemów ludzkiej wolności w społeczeństwie.

„W ciągu ponad pięciu dekad Joyce Carol Oates stworzyła bogaty dorobek literacki” ? powiedzieli członkowie jury nagrody. Kapituła doceniła pisarkę za to, że w swojej twórczości „dzięki głębokiemu zrozumieniu psychologicznemu konfrontuje bohaterów ? tak samo jak czytelników ? ze sposobem, w jaki ludzie mają do czynienia z wewnętrznymi i zewnętrznymi demonami”, a także „rzuca światło na napięcie pomiędzy ukrytymi lękami i pragnieniami, które przenikają ludzką psychikę”.

W wydanym oświadczeniu Oates wyznała, że jest bardzo zaszczycona przyznaniem jej nagrody. „W świecie, w którym indywidualne wolności są atakowane, autonomia jednostki i rola sztuki w naszym życiu ma ogromne znaczenie” ? powiedziała.

Nagroda Jerozolimska wręczana jest od 1963 roku podczas Międzynarodowych Targów Książki w Jerozolimie. Laureaci otrzymują 10 tysięcy dolarów, co ? jak sami organizatorzy podkreślają ? „odzwierciedla fakt, że nigdy nie miała ona być niczym więcej niż symboliczną kwotą”. Wśród wyróżnionych do tej pory pisarzy znaleźli się m.in. Bertrand Russel, Susan Sonntag, Arthur Miller, Milan Kundera, Simone de Beauvoir, Haruki Murakami, Ian McEwan, a także dwóch polskich autorów ? Leszek Kołakowski oraz Zbigniew Herbert.

Joyce Carol Oates w Polsce znana jest m.in. z powieści: „Blondynka”, „Amerykańskie apetyty”, „Wodospad”, „Mama odeszła”, „Córka grabarza”, „Moja siostra, moja miłość”, „Tatulo”, „Gwałt. Opowieść miłosna”, „Niebieski ptak”, „Zabiorę cię tam”, „Opowieść wdowy” oraz „Przeklęci”. Książki Oates nominowano do National Book Award, Nagrody Pulitzera i PEN/Faulkner Award. Zdobyła National Book Award i PEN/Malamud Award za wybitne osiągnięcia w dziedzinie opowiadania. W 2003 roku została laureatką Commonwealth Award za „Wybitną służbę w dziedzinie literatury”, w 2006 roku otrzymała nagrodę „Chicago Tribune” za „Osiągnięcia całego życia”. Od wielu lat pisarka uważana jest za jedną z czołowych kandydatek do literackiej Nagrody Nobla.

Nagroda Jerozolimska zostanie wręczona pisarce 12 maja, podczas ceremonii otwarcia Międzynarodowych Targów Książki w Jerozolimie. „Jedna z wielkich tajemnic w mojej rodzinie dotyczyła matki mojego ojca, która, jak odkryliśmy po jej śmierci, była Żydówką” ? powiedziała Oates. „Istnieje cały wymiar mojego życia, który był dla mnie niedostępny i który mogłam uważać za zaginiony, dlatego wizyta w Izraelu prawdopodobnie będzie miała dla mnie przemożne znaczenie”.

[am]
źródło: Rebis, Haaretz

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy