Joe Kubert nie żyje

13 sierpnia 2012


Joe Kubert, legenda amerykańskiego komiksu, człowiek, który zainspirował całe pokolenia twórców komiksowych, zmarł wczoraj, na nieco ponad miesiąc przed ukończeniem 86 roku życia.

Urodzony w 1926 roku w Jezierzanach, w rodzinie polskich Żydów, Kubert dorastał na nowojorskim Brooklynie. Niemal całe swoje życie związany był z branżą komiksową. „Pierwszą płatną pracę jako rysownik komiksów dostałem, gdy miałem jedenaście i pół lub dwanaście lat” ? wspominał. Nakładał tusz i wykonywał szkice do ukazujących się ówcześnie krótkich, seryjnych historyjek. Później dał się poznać ze współpracy przy niemal wszystkich najważniejszych superbohaterach (Batman, Punisher, Superman, The Flash, Ghost Rider, czy X-Men), sam powołał do istnienia postacie Hawkmana i Sgt. Rocka. Do najwybitniejszych dokonań Kuberta zalicza się wydaną w formie fikcyjnego pamiętnika powieść graficzną „Josel, 19 kwietnia 1943”, która opowiada, co stałoby się z artystą oraz jego rodziną, gdyby w końcu lat 20. nie udało się im wyemigrować do Ameryki.

Kubert dał się poznać również jako pionier w nauczaniu sztuki komiksowej. W 1976 roku założył własną szkołę rysunku i grafiki, która do dnia dzisiejszego wypuściła na amerykański rynek całe pokolenia rysowników. Oczywiście do jego najbardziej znanych uczniów należy dwójka własnych synów ? Adam i Andy Kubert. Z tym drugim współpracował ostatnio przy prequelu „Strażników” o Nocnym Puchaczu.

Poniżej możecie zobaczyć niepublikowaną wcześniej ilustrację Kuberta, jaka ozdobi pierwszą z retrospektywnych antologii komiksów artysty, mającą ukazać się nakładem DC Comics pod koniec października tego roku:

fot. Vimeo.com

Tematy: , ,

Kategoria: newsy