Jeszcze przed końcem roku przeczytamy nową powieść Zadie Smith!

3 marca 2016

nowa-powiesc-zadie-smith
Wydawnictwo Penguin Random House zapowiedziało, że jeszcze przed końcem roku do księgarń trafi nowa powieść Zadie Smith. Książka ma nosić tytuł „Swing Time” i opowiadać o „przyjaźni, muzyce i nieustępliwych korzeniach”.

„Swing Time” to historia dwóch brązowoskórych dziewczyn mieszkających w ubogiej, północno-zachodniej części Londynu. Obie marzą o tym, aby zostać tancerkami. Niestety, tylko jedna z nich, Tracy, ma talent i udaje się jej osiągnąć upragniony cel i zająć tańcem zawodowo. Głowa drugiej, nieznanej z imienia narratorki, pełna jest poglądów na temat rytmu, czarnej muzyki, a także spraw społecznych, tożsamościowych i rasowych. Nie zostaje tancerką, ale zdobywa posadę osobistej asystentki gwiazdy pop. Skomplikowana przyjaźń z dzieciństwa rozpada się, gdy dziewczyny wkraczają w dorosłość. Ich więź już nigdy nie zostanie odbudowana, ale nie będą też mogły o sobie zapomnieć.

„Swing Time” ma być czwartą powieścią w dorobku autorki „Białych zębów”. Tytuł książki zaczerpnięty został z klasycznego filmu z Fredem Astaire?em. Chociaż powieść nie jest autobiograficzna, to powstała pod wpływem osobistych doświadczeń nabytych przez pisarkę, gdy pomagała w schronisku dla bezdomnych w północno-zachodnim Londynie. Zorientowała się, że często dyskutuje tam na temat teorii spiskowych, np. o Iluminatach. Smith powiedziała, że wątkiem powieści ma być idea spisku jako „symbolu tęsknoty za wiedzą” w przypadku braku formalnej struktury kształcenia.

Światowa premiera książki zapowiedziana została na zimę 2016 roku.

[am]

Tematy: ,

Kategoria: newsy