banner ad

Jennifer Weiner twierdzi, że książkę można ocenić po zdjęciu pisarza

1 lipca 2014

Jennifer-Weiner-usmiech
Autorka bestsellerów Jennifer Weiner twierdzi, że istnieje skuteczny sposób, aby ocenić książkę przed jej przeczytaniem. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie pisarza.

W wywiadzie udzielonym portalowi dla kobiet „TheHairpin” Weiner powiedziała: „Jeśli się uśmiechasz na kolorowym zdjęciu, wtedy jest to literatura kobieca (tzw. chick lit – przyp. red.). Jeśli zaś uśmiechasz się ironicznie, patrzysz surowo z zaciśniętymi ustami na czarno-białej fotografii i w każdym wywiadzie zbaczasz z tematu, aby powiedzieć, że ?niepoważne książki nie zasługują na poważne zainteresowanie?, wtedy tworzysz prawdziwą literaturę”.

Metodę pisarki postanowił sprawdzić portal „The Stale”, przeprowadzając mały eksperyment. W tym celu przejrzano zdjęcia dwudziestu najpopularniejszych autorów i autorek bestsellerów na Amazonie w kategoriach „literatura kobieca” (eufemizm dla określenia chick lit) i „fikcja literacka” (literatura piękna). Okazało się, że Weiner ma połowicznie rację. Autorki tzw. literatury kobiecej uśmiechały się częściej (75 procent) niż autorki literatury pięknej (55 procent), ale te drugie częściej robiły to z pasją, a nie jedynie szczerząc zęby przed obiektywem. Kwestia kolorów zdjęcia nie odgrywała jednak znaczenia ? w obu grupach znajdowało się mniej więcej tyle samo czarno-białych portretów.

Ciekawie przedstawiała się sytuacja z pisarzami. Mężczyźni zwykle pozowali z poważnym wyrazem twarzy. Wśród dwudziestu najpopularniejszych autorów literatury pięknej tylko u 25 procent można było doszukać się uśmiechu bądź grymasu przypominającego uśmiech. Za to o wiele częściej pojawiały się czarno-białe zdjęcia.

Wprawdzie Jennifer Weiner mówiła o swojej metodzie z sarkazmem (od dawna prowadzi krucjatę przeciwko traktowaniu literatury kobiecej jako mniej istotnej), trudno nie przyznać jej racji, że zdjęcie autora na okładce książki lub stronie internetowej może znaczyć dzisiaj więcej niż tysiące słów. Jeśli chcecie się o tym przekonać, poszukajcie w Internecie fotografii swojego ulubionego pisarza lub pisarki i porównajcie z innymi.

fot. Andrea Cipriani Mecchi

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy