Jean-Paul Dubois laureatem Nagrody Goncourtów 2019!

4 listopada 2019


Nagrodę Goncourtów, najważniejsze francuskie wyróżnienie literackie nazywane często małym Noblem, otrzymał w tym roku pisarz Jean-Paul Dubois. Jury doceniło jego powieść „Tous les hommes n’habitent pas le monde de la même façon” (z fr. „Nie wszyscy ludzie żyją na świecie w ten sam sposób”).

Wiele osób we Francji oczekiwało, że nagroda w tym roku powędruje do Amélie Nothomb, ale w poniedziałek 4 listopada kapituła – sześcioma głosami przeciwko czterem – zdecydowała się uhonorować 69-letniego pisarza z Tuluzy. „Gdyby powieści Jean-Paula Dubois były tłumaczone z angielskiego, miałby on we Francji taki sam status jak John Irving lub William Boyd” – powiedział Bernard Pivot, przewodniczący Akademii Goncourtów.

„Tous les hommes n’habitent…” to 22 książka w dorobku laureata. Głównym bohaterem powieści jest Paul Hansen, który od dwóch lat siedzi w więzieniu w Bordeaux. Opowiada on czytelnikom o tym, jak przyszło mu dzielić celę z członkiem gangu Hells Angels, przerażającym i jednocześnie wzruszającym człowiekiem, który marzył o zabiciu tych, co się od niego odwrócą, a z drugiej strony bał się myszy i nożyczek fryzjerskich.

Narrator książki, Paul Hansen, to miły, łagodny i opiekuńczy gość. Przyczynę jego pobytu w więzieniu czytelnicy poznają dopiero na końcu powieści. Jak w większości swoich dzieł, Jean-Paula Dubois opowiada poruszającą i nostalgiczną historię o utraconym szczęściu.

Aby przetrwać za kratami, Hansen rozmawia ze zmarłymi: swoją dziewczyną – pilotką Winoną, w której żyłach płynęła irlandzko-indiańska krew, ojcem – prostodusznym i tolerancyjnym duńskim pastorem, który pozostał na stanowisku nawet po utracie wiary, matką – liberalną kobietą, która nawet jako żona pastora nie wahała się pokazywać filmów porno w swoim kinie, a także ze swoim malutkim pieskiem Noukiem, który odgrywa kluczową rolę w powieści.

Jean-Paul Dubois to były dziennikarz „Nouvel Observateur”. Znakiem rozpoznawczym jego twórczości jest mieszanie burleski z melancholią. Laureat tegorocznej Nagrody Goncourtów przyznaje, że jest pod silnym wpływem literatury amerykańskiej, zwłaszcza Philipa Rotha i Johna Updike’a. W 2004 roku Dubois został już doceniony nagrodą Prix Femina za książkę „Une vie française”.

Nagroda Goncourtów przyznawana jest od 1903 roku. Do tej pory otrzymali ją m.in.: Marcel Proust, Romain Gary, Simone de Beauvoir czy – bliżej naszych czasów – Patrick Modiano, Jonathan Littell, Michel Houellebecq i Pierre Lemaitre. Wyróżnienie ma jedynie symboliczną wartość pieniężną, która wynosi zaledwie 10 euro, ale zapewnia laureatom prestiż i międzynarodową sławę.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy