Japońska sieć stacjonarnych księgarń walczy ze sklepami internetowymi. Wykupiła prawie cały nakład nowej książki Murakamiego

27 sierpnia 2015

japonska-ksiegarnia-naklad-murakami
Duża sieć japońskich księgarń Kinokuniya postanowiła wypowiedzieć wojnę sklepom internetowym. W tym celu wykupiła prawie cały nakład nowej książki Harukiego Murakamiego, zapowiadanego na wrzesień zbioru esejów „Novelist As a Vocation” („Powieściopisarz z powołania”).

„Rzeczywistość branży wygląda dzisiaj tak, że coraz trudniej jest stacjonarnym księgarniom zamówić egzemplarze głośnych premier. Aby móc rywalizować ze sprzedawcami internetowymi, księgarnie w całym kraju powinny teraz połączyć wysiłki, by ożywić tradycyjny model dystrybucji” ? powiedział rzecznik sieci Kinokuniya w rozmowie z „Asahi Shimbun”.

Japonia należy do krajów, w których obowiązuje stała cena książki. Mimo to księgarze nadal borykają się z konkurencją pod postacią księgarń internetowych, które rozwijają się prężnie w dużej mierze dzięki przedsprzedażom (w stacjonarnych księgarniach nie sprzedaje się książek, które nie trafiły jeszcze na półki). Przedsprzedaże pozwalają wydawcom oszacować wielkość pierwszego nakładu. Kiedy więc zbliża się data premiery, znaczna ilość egzemplarzy trafia do sklepów internetowych, które mają już opłacone zamówienia i wiedzą wcześniej, ile książek można już uznać za sprzedane.

Sieć Kinokuniya zdecydowała się zakupić 90 tysięcy egzemplarzy pierwszego nakładu nowej książki Murakamiego (cały nakład wynosi 100 tysięcy), aby uniemożliwić sprzedawcom internetowym dużą sprzedaż książki (dla nich pozostało jedynie 5 tysięcy sztuk).

Wprawdzie przedstawiciele Kinokuniya mówią głównie o walce ze sprzedawcami internetowymi, ale swym działaniem zakasowali również konkurentów stacjonarnych. Sieć zapowiada, że książki wstawi nie tylko do swych sklepów, ale także do dystrybucji poprzez hurtownie, dzięki czemu zapewni sobie część zysków ze sprzedaży w innych księgarniach. „To nie jest eksperyment, ale nasz nowy model biznesowy z dobrze obliczonym ryzykiem” ? tłumaczą.

Przypadek sieci Kinokuniya, do której należy sześćdziesiąt sześć księgarń, dowodzi, że dużych graczy stać na rywalizację z Amazonem i innymi sprzedawcami internetowymi, nawet przy obowiązującej stałej cenie książki. Pytanie tylko: jak w obliczu nowego wyzwania poradzą sobie mniejsze księgarnie? Przekonamy się zapewne za jakiś czas.

„Powieściopisarz z powołania” to druga książka Murakamiego, która w odstępie kilku tygodni trafi do sprzedaży w Japonii. Pod koniec lipca premierę miał zbiór odpowiedzi pisarza na pytania fanów, zadawane mu w styczniu poprzez specjalną stronę internetową. Teraz czytelnicy otrzymają kolekcję esejów, jakie Murakami napisał dla magazynu literackiego „Monkey” o swoim pisarskim życiu. Książka ma zawierać 150 stron dodatkowych materiałów, które nie były dotychczas publikowane.

[am]
fot. Terence Ong/Wikimedia Commons

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy