Japończycy skonstruowali androida będącego sobowtórem pisarza S?seki Natsume

12 grudnia 2016

android-soseki
Słynny japoński pisarz S?seki Natsume wrócił z zaświatów. W setną rocznicę śmierci zaprezentowano publiczności androida będącego sobowtórem autora takich powieści, jak „Sedno rzeczy”, „Jestem kotem” czy opublikowanej niedawno w polskim przekładzie „Światło i mrok”.

„Dawno się nie widzieliśmy. To było jakieś sto lat temu, prawda?” ? tymi słowami android przywitał się z publicznością zebraną na Uniwersytecie Nishogakusha w Tokio na konferencji zorganizowanej 8 grudnia, czyli w przeddzień setnej rocznicy śmierci giganta japońskiej literatury. Następnie zebrani mogli wysłuchać, jak robot czyta fragmenty „swojej” powieści „Sny dziesięciu nocy”. Poproszony o uśmiechnięcie się do dziennikarzy, odpowiedział: „Trudno uśmiechać się samemu, nie usłyszawszy komicznej opowiastki rakugo.

Android został stworzony na zlecenie Uniwersytetu Nishogakusha przez zespół pod nadzorem Hiroshiego Ishiguro, profesora robotyki na Uniwersytecie w Osace. Przed twórcami robota stało niemałe wyzwanie, ponieważ nie zachował się żaden film dokumentujący głos czy wygląd pisarza żyjącego w latach 1867-1916. Ostatecznie posłużono się fotografiami autora z późniejszych lat jego życia oraz trójwymiarowym skanem pośmiertnej maski. Głosu androidowi użyczył Fusanosuke Natsume, wnuk pisarza, dziennikarz i twórca zajmujący się mangą.

Andoid stanowi element obchodów jubileuszu 140-lecia Uniwersytetu Nishogakusha. Można z nim prowadzić prostą konwersację, jednak jego przeznaczenie jest inne: będzie prezentował odczyty na uczelni, co ma pobudzić studentów do zainteresowania się twórczością S?seki Natsume. Niewykluczone, że niebawem robot zostanie wysłany do innych instytucji, gdzie będzie popularyzował japońską literaturę.

S?seki Natsume nie jest pierwszym pisarzem, który doczekał się androida-sobowtóra. Wcześniej podobny los spotkał Philipa K. Dicka. Jedną z wersji maszyny stworzonej przez amerykańskich specjalistów od robotyki możecie zobaczyć poniżej.

[am,aw]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy