Jane Austen pojawi się na brytyjskich banknotach?

27 czerwca 2013

Jane Austen na funtach
Kończący swoją 10-letnią kadencję naczelnik narodowego Banku Anglii, Mervyn King, zapowiedział, że w ciągu najbliższych dwóch lat na 10-funtowym banknocie zamiast Charlesa Darwina winien zostać umieszczony wizerunek powieściopisarki Jane Austen.

Bank Anglii spotkał się niedawno z krytyką, gdy ogłoszono decyzję, że jedyną kobietę na brytyjskich banknotach, działaczkę społeczną Elizabeth Fry, ma zastąpić na przełomie 2015-2016 roku Winston Churchill. Jednak podczas swego ostatniego przemówienia przed komisją skarbu naczelnik Banku wyjaśnił, że nie będzie sytuacji, w której na banknotach nie znalazłaby się żadna z kobiet, gdyż „dużo wcześniej ogłoszona zostanie kolejna historyczna postać”. Chodzi o Jane Austen. „Ona staje się kandydatem na 10 funtowy banknot.” Chociaż ostateczna decyzja będzie należeć do jego następcy Marka Carneya, to jednak autorka „Dumy i uprzedzenia” jest „postacią, nad którą pracowaliśmy przez 2 lata”.

Jeśli więc informacje się potwierdzą Jane Austen stanie się pierwszą powieściopisarką w historii Wielkiej Brytanii, która trafi powszechnie na banknoty. W Polsce aktualnie w obiegu nie znajduje się żaden banknot z wizerunkiem pisarza. Te zaś, które widniały w przeszłości, wraz z banknotami z innych krajów możecie zobaczyć w naszej galerii zdjęć.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy