Jane Austen ofiarą morderstwa?

16 listopada 2011


Autorka kryminałów Lindsay Ashford wysnuła teorię jakoby Jane Austen padła ofiarą truciciela. Sensacyjne przemyślenia zawarła w swojej nowej powieści, zatytułowanej ?Tajemnicza śmierć panny Austen?.

Przyczyny śmierci XIX-wiecznej pisarki, znanej choćby z ?Dumy i uprzedzenia?, wciąż owiane są tajemnicą. Przytaczane przez akademików powody najczęściej mówią o raku lub chorobie Addisona. Teraz, blisko 200 latach po śmierci Jane Austen, angielska autorka kryminałów Lindsay Ashford wysunęła nową teorię: przyczyną zgonu było zatrucie arszenikiem.

Zdaniem Ashford wskazówki potwierdzające otrucie znajdują się w listach Austen, szczególnie w jednym fragmencie, gdzie wspomina „czuję się już lepiej i odzyskuję dobry wygląd, który ostatnio znacznie się pogorszył, biały, czarny i wszystkie złe kolory” (skóry – przyp. red.). Te słowa wg Ashcroft wskazują na zatrucie arszenikiem.

na zdjęciu: Lindsay Ashford

Skąd takie wnioski i dlaczego nikt wcześniej na to nie wpadł? Objawy opisane przez Austen pasują do występujących przy zatruciu tą powszechną i niemal wszechobecną w XIX wieku substancją. Nikt nie wysunął takiej teorii wcześniej, bo ? jak uważa Ashford – akademicy zajmujący się Austen nie posiadają wiedzy z zakresu kryminologii, więc nie rozpoznali objawów zatrucia arszenikiem.

Teorię Ashford potwierdził były prezes Północnoamerykańskiego Stowarzyszenia Jane Austen, mówiąc, że kupiony w 1948 roku lok włosów Austen zawiera ślady arszeniku.

Ashford, jak na autorkę kryminałów przystało, idzie dalej i spekuluje, że Austen mogła paść ofiarą morderstwa. „To nie wykluczone.” – powiedziała w rozmowie z The Guardian. ? „Zbadałam historii jej rodziny, działo się tam wiele nigdy nie ujawnionych rzeczy, które mogły być powodem morderstwa.”

Teoria autorki kryminałów obiła się szerokim echem wśród miłośników literatury, w szczególności prozy Austen. Część uważa, że rzuca ona nieco światła, na zagadkową śmierć pisarki. Inni z kolei wskazują, że w epoce Austen, arszenik był na tyle wszechobecny (stosowano go w farbach, barwnikach i lekarstwach), że zgony wywołane zatruciem zdarzały się na porządku dziennym, a teorie Ashcroft to niczym nie podparte spekulacje i sposób na promocję jej nowej powieści „Tajemnicza śmierć panny Austen”.

A co wy sądzicie na ten temat?

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy