Jakub Żulczyk oskarżony o znieważenie prezydenta RP

23 marca 2021

Jakub Żulczyk, autor m.in. powieści „Ślepnąc od świateł” i „Wzgórze psów”, poinformował na swoim oficjalnym profilu na Facebooku, że warszawska prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko niemu. Pisarzowi zarzuca się znieważenie prezydenta RP.

„Jestem, podejrzewam, pierwszym od bardzo dawna pisarzem w tym kraju, który stanie przed sądem za to, co napisał” – zareagował autor.

Jak informuje Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście Północ w komunikacie przekazanym Polskiej Agencji Prasowej, sprawa dotyczy wpisu zamieszczonego przez Żulczyka 7 listopada 2020 roku na Facebooku w odpowiedzi na komentarz prezydenta Andrzeja Dudy do wyników wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Prezydent złożył wówczas na Twitterze gratulacje Joemu Bidenowi i dodał, że „w oczekiwaniu na nominację Kolegium Elektorów” Polska będzie działać na rzecz utrzymania partnerstwa strategicznego z USA.

„Nigdy nie słyszałem, aby w amerykańskim procesie wyborczym było coś takiego, jak 'nominacja przez Kolegium Elektorskie’. Biden wygrał wybory. Zdobył 290 pewnych głosów elektorskich (…) Joe Biden jest 46. prezydentem USA. Andrzej Duda jest debilem” – napisał wówczas Żulczyk, który ukończył amerykanistykę. I właśnie ten komentarz stanowi przedmiot postępowania.

Zdaniem prokuratury możemy tu mieć do czynienia z naruszeniem artykułu 135 Kodeksu karnego, który brzmi: „kto publicznie znieważa Prezydenta RP, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

„Nie zamierzam zachowywać się jak warszawska prokuratura i ustosunkowywać się teraz do tego, czy zarzuty są słuszne, czy nie. To sprawa między mną a moim adwokatem. O tym, czy przyznaję się do winy, czy nie, dowie się najpierw sąd, a dopiero potem media, i te zwykłe, i te społecznościowe” – napisał Żulczyk na swoim profilu na Facebooku.

Pisarz dodał także, że ani on, ani jego adwokat nie zostali poinformowani o sprawie „oficjalnie i na piśmie”, lecz dowiedzieli się o niej z „zaprzyjaźnionego z władzą portalu”.

[kch]
fot. Mariusz Kubik/Wikimedia Commons

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy