Jaką sprawą zajmie się Holly Gibney w zapowiadanej na 2020 rok książce Stephena Kinga?

7 października 2019


Dopiero co w księgarniach ukazała się najnowsza powieść Stephena Kinga zatytułowana „Instytut”, a już otrzymujemy pierwsze informacje na temat przyszłorocznej książki „If It Bleeds”, w której zgodnie z zapowiedziami ma wystąpić Holly Gibney.

Wbrew wcześniejszym przypuszczeniom książka nie będzie powieścią, lecz zbiorem czterech dłuższych nowel – to format, do którego King zdążył nas już przyzwyczaić za sprawą tomów „Cztery pory roku”, „4 po północy” czy „Czarna bezgwiezdna noc”. Najważniejszym utworem w zapowiadanym zbiorze ma być tytułowa historia „If It Bleeds”. Sam tytuł nawiązuje do powiedzenia, którym często posługują się dziennikarze wiadomości. Po angielsku brzmi ono: „If it bleeds, it leads”, co można przetłumaczyć w następujący sposób: „Jeśli jest krew, jest czołówka”. Oznacza to, że media uwielbiają krwawe tematy. A więc bomba w jednym z gimnazjów gwarantuje znalezienie się na czołówce wiadomości każdej stacji. Holly Gibney z agencji detektywistycznej Uczciwi Znalazcy pracuje nad sprawą zaginionego psa – i nad rozwinięciem własnej asertywności – kiedy w telewizji ogląda materiał na temat zdarzenia. A gdy późną nocą śledzi kolejny raport, zdaje sobie sprawę, że coś jest nie tak z korespondentem, który pojawił się na miejscu jako pierwszy.

Choć główną bohaterką „If It Bleeds” jest Holly Gibney, w historii pojawi się również inna znana czytelnikom postać – chodzi o Ralpha Andersona z „Outsidera”. Z udostępnionego przez amerykańskiego wydawcę fragmentu wynika, że detektyw z Flint City otrzyma kopertę, w której znajduje się dysk z raportem lub pamiętnikiem Holly. „Zrobiłam, co mogłam, Ralph, ale to może nie wystarczyć. Pomimo całego mojego planowania, istnieje możliwość, że nie wyjdę z tego żywa. Jeśli tak się stanie, musisz wiedzieć, jak wiele znaczyła dla mnie twoja przyjaźń. Jeśli umrę, a ty zdecydujesz się kontynuować to, co zaczęłam, bądź proszę ostrożny. Masz żonę i syna” – pisze bohaterka.

Na razie nic nie wiadomo na temat trzech kolejnych nowel, które znajdą się w książce. Poznaliśmy jedynie ich tytuły: „Mr Harrigan’s Phone” (z ang. „Telefon pana Harrigana”), „The Life of Chuck” („Życie Chucka”) i „Rat” („Szczur”). Zgodnie z zapowiedziami brytyjskiego wydawcy książki, wszystkie nowe utwory dowodzą narracyjnego kunsztu Kinga, który skonstruował historie pełne „wdzięku, humoru, grozy i zapierającego dech w piersiach napięcia”. Dodatkowo pisarz przygotował notki wyjaśniające czytelnikom, skąd wzięły się pomysły na poszczególne nowele.

Światowa premiera książki zapowiedziana jest na 5 maja 2020 roku. Polskie tłumaczenie wyda Prószyński i S-ka. Poniżej możecie zobaczyć oficjalne okładki „If It Bleeds”.

Amerykańska wersja „If It Bleeds”:

Brytyjska wersja „If It Bleeds”:

[am]
fot. Stephen King

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy