banner ad

Jack Ryan żyje naprawdę!

24 stycznia 2014

prawdziwy Jack Ryan
Świat literacki lubi przenikać do rzeczywistości i odwrotnie, czasami nawet w zupełnie przypadkowy sposób. Dziennikarz magazynu Vulture odkrył, że Jack Ryan, bohater wielu powieści sensacyjnych Toma Clancy?ego, żyje naprawdę!

Podobieństwa nie kończą się na imieniu i nazwisku ? w Stanach Zjednoczonych żyje zapewne wielu Jacków Ryanów. Ten jednak, o którym tu mowa, jest wykładowcą w… Akademii Marynarki Wojennej USA w Annapolis, w tej samej uczelni, gdzie prowadził zajęcia z historii bohater stworzony przez Toma Clancy?ego.

Prawdziwy Jack Ryan urodził się na długo przed wydaniem pierwszej powieści, w której pojawia się słynna na cały świat protagonista, i, jak sam zapewnia, prowadzi dużo spokojniejsze życie ? nie został zwerbowany do CIA i nie ratuje świata przed groźnymi złoczyńcami. Zbieżność nazwisk odkrył, kiedy chodził do liceum. Postronni zaczęli jednak zwracać na to większą uwagę dopiero po 1995 roku, kiedy zaczął uczęszczać do Akademii Marynarki w Annapolis. Wtedy na listach bestsellerów królowały najpopularniejsze powieści Clancy?ego, zaś z ekranów kin ledwo co zeszły adaptacje dwóch z nich (?Czas patriotów? i ?Stan zagrożenia?), gdzie w rolę Jacka Ryana wcielił się Harrison Ford. Pozwalało to prawdziwemu Ryanowi przełamywać często pierwsze lody w kontaktach z drugimi. Jak jednak zapewnia, książki nie miały żadnego wpływu na jego decyzję o wstąpieniu do Akademii. Nigdy też nie wykorzystywał swojego nazwiska do podrywania dziewczyn.

Ryan twierdzi, że obecni uczniowie Akademii nie kojarzą już tak często jego nazwiska, bo ostatni film na podstawie powieści Clancy’ego pojawił się w kinach w 2002 roku (?Suma wszystkich strachów?, w rolę Ryana wcielił się w nim Ben Affleck). Częściej wspominają o tym jego koledzy wykładowcy. Niektórzy starsi profesorowie pamiętają czasy, gdy na uczelni kręcono zdjęcia do ?Czasu Patriotów? z Harrisonem Fordem. Jeden z nich zdjął nawet wiszące na Wydziale Historii zdjęcie aktora, mówiąc, że „teraz mamy swojego prawdziwego Jacka Ryana”.

Wykładowca liczy się jednak z tym, że niebawem zainteresowanie jego osobą wzrośnie i nawet najmłodsi uczniowie znowu zaczną zwracać uwagę na jego nazwisko. Na ekrany wszedł właśnie nowy film pt. ?Jack Ryan. Teoria Chaosu? (polska premiera zapowiedziana została na 31 stycznia). Ma też nadzieję, że nigdy, wzorem swego literackiego „sobowtóra”, nie zostanie postrzelony w jednej z bram Akademii.

Tematy: , ,

Kategoria: newsy