banner ad

Jacek Podsiadło i Roman Honet laureatami Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2015

25 października 2015

laureaci-nagrody-szymborskiej-2015-fot1
25 października 2015 podczas uroczystej gali, która odbyła się w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie ogłoszono nazwiska tegorocznych laureatów Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. W tym roku kapituła zdecydowała się przyznać nagrodę ex aequo dla Romana Honeta za tom „świat był mój” oraz dla Jacka Podsiadły za tom „Przez sen”. Każdy ze zwycięzców otrzymał 100 000 złotych oraz statuetkę autorstwa Terenu Prywatnego.

Jak czytamy w werdykcie jury, kapituła zdecydowała na przyznanie nagrody tym poetom ze względu na wysoki poziom ich poezji, skomplikowane obrazowanie i wirtuozerię językową. Poeci ci, nagrodzeni wspólnie, operują jednak zupełnie innymi stylami poetyckimi – u Romana Honeta jako pierwszy pojawia się obraz, podczas gdy Jacek Podsiadło wychodzi od frazy.

„Roman Honet w nagrodzonej książce zatytułowanej 'świat był mój’ przedstawia proces przeżywania żałoby, wyzwalania się z doświadczenia utraty i śmierci. Nawiązuje do poetyki trenów, ale rozsadza ją i szuka swojej drogi. Jego poezja opiera się tutaj na antytezach i poszukiwaniu sprzeczności. Świat Honeta jest niezwykle skomplikowany, a jednocześnie obsesyjny i zamknięty. To świat śmierci i rozkładu, świat utraty i żałoby” – mówi Paulina Małochleb, sekretarz nagrody.

„Jacek Podsiadło buduje zaś 'Przez sen’ jako pochwałę języka poetyckiego, o którą trudno w czasach współczesnych. Podsiadło przekonany jest, że język nie uległ rozkładowi, może służyć do opisywania świata, głosi tu pochwałę energii języka. W tym tomie właśnie udowadnia czytelnikowi swoją wirtuozerię, bawi się językiem poetyckim, tradycją, sięga po rytm i rym, choć te wydawały się już niemodne. Podsiadło, jak zawsze, także i tutaj wybiera własną drogę – pomiędzy poezją hermetyczną, autotematyczną oraz poezją dyskursywną, opisującą świat” – dodaje sekretarz nagrody.

ksiazki-nagroda-szymborskiej-2015

Obaj poeci to doświadczeni już autorzy. Urodzony w 1964 roku Jacek Podsiadło zaczął publikować w latach 80. Później zaliczany był do pokolenia „bruLionu”. Wraz z Marcinem Świetlickim wyznaczał kierunek rozwoju poezji po 1989 roku, przez wielu młodych poetów uznawany był i jest za mistrza. „Przez sen” to jego drugi tom po kilkuletnim okresie milczenia. W 2015 roku zdobył także Silesiusa – Wrocławską Nagrodę Poetycką za całokształt twórczości.

Roman Honet, młodszy od Jacka Podsiadły dokładnie o dekadę, to także doświadczony już poeta, autor sześciu tomów poetyckich, redaktor, promotor wielu młodych poetów, których wiersze oceniał w rozmaitych konkursach, a także publikował (wraz z Karolem Maliszewskim) w serii antologii „Połów. Poetyckie debiuty”. Za nagrodzony tom w tym roku był także nominowany do Nagrody Silesius.

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej ma charakter międzynarodowy, przyznawana jest co roku za książką poetycką wydaną w języku polskim w roku poprzedzającym. Organizatorem konkursu jest Fundacja Wisławy Szymborskiej.

Galę III edycji nagrody poprowadziła Sonia Bohosiewicz, a uroczystość zakończył koncert krakowskiego zespołu F.O.U.R.S. Collective. Laureatami I edycji nagrody byli Krystyna Dąbrowska za tom „Białe krzesła” i Łukasz Jarosz za tom „Pełna krew” (2013), w II edycji nagrodzona została Julia Hartwig za tom „Zapisane” (2014).

laureaci-nagrody-szymborskiej-2015-fot2

fot. Beata Zawrzel

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy