J.K. Rowling zeznawała w sprawie afery podsłuchowej

29 listopada 2011


Autorka bestsellerowej sagi o przygodach młodego czarodzieja zeznawała przed brytyjską komisją śledczą ds. etyki mediów. Przedstawiła żywy i przerażający obraz życia w nieustającym błysku fleszów i tabloidowych nagłówków.

Wg słów Rowling, dziennikarze obozowali pod jej domem, przez co czuła się tam uwięziona.

„Kiedy zaczynasz być rozpoznawalnym? no cóż nikt nie daje ci podręcznika, jak się zachować” – mówiła pisarka. „Podejście, że jesteś sławny, więc sam się o to prosiłeś jest codziennością.”

Media zaczęły interesować się Rowling w 1997 roku, wkrótce po wydaniu pierwszego tomu przygód Harry?ego Pottera, który nieoczekiwanie stał się bestsellerem, a samotna matka ? wschodzącą gwiazdą literatury. Pisarka zaczęła trafiać na okładki brukowców, pod jej domem koczowali fani, dziennikarze i fotografowie. Kilka razy musiała się przeprowadzać po tym, jak media ujawniły, gdzie mieszka.

„Czułam się jak podczas najazdu” – zeznała Rowling. „Trudno mi nawet wyrazić, jak wściekła byłam, że moje pięcioletnia córka nie jest bezpieczna przed dziennikarzami.”

Ale to nie koniec przeżyć. Jej ówczesny partner, obecnie mąż, udzielił kiedyś poufnych informacji dziennikarzowi podszywającemu się pod pracownika urzędu skarbowego. Ku zdumieniu jego i Rowling, udzielone informacje znalazły się potem w nagłówkach jednego z brukowców. Dziennikarze, chcący wybadać szczegóły okrytej tajemnicą fabuły kolejnych tomów, dzwonili do dyrektorów szkół, w których uczyły się dzieci pisarki.

„To było jak oblężenie” – powiedziała.

Rowling złożyła ponad 50 pozwów przeciwko gazetom, które publikowały zdjęcia jej dzieci, bez jej pozwolenia oraz podawały fałszywe informacje o fabule kolejnych tomów.

Zeznania twórczyni małego czarodzieja są częścią ?afery podsłuchowej?, która wciąż wstrząsa brytyjskimi mediami. Co rusz na światło dzienne wychodzą nowe fakty, dotyczące podsłuchiwania gwiazd, celebrytów czy nawet zwykłych ludzi, których dotknęła tragedia. Rowling sama była podsłuchiwana przez dziennikarzy News Of The Word.

„Jestem za wolnością słowa” – zapewnia pisarka, dodając, że są jednak pewne granice, których nie powinno się przekraczać w pogoni za sensacją.

Obok Rowling zeznawały inne brytyjskie gwiazdy w tym Sienna Miller, Hugh Grant, Elle Macpherson, a także rodzice zamordowanych osób, których podsłuchiwanie zakończyło się zamknięciem jednego z największych brytyjskich tabloidów należących do magnata prasowego Ruperta Murdocha.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy