banner ad

J.K. Rowling wydaje książkę motywacyjną

5 kwietnia 2015

rowling-ksiazka-motywacyjna
14 kwietnia do księgarń w USA i Wielkiej Brytanii trafi nowa książka twórczyni Harry?ego Pottera. „Very Good Lives” to zapis motywującego przemówienia inauguracyjnego, które pisarka wygłosiła w 2008 roku na Uniwersytecie Harvarda.

rowling-very-good-livesW 80-stronicowej książce Rowling udowodnia na swoim przykładzie, że największa porażka, jakiej doznajemy, i sięgnięcie dna może stać się fundamentem pod ułożenie sobie życia. Autorka przybliża swoje doświadczenia od czasu, gdy była samotną matką korzystającą z państwowych świadczeń socjalnych po moment, kiedy osiągnęła status multimilionerki, która sprzedała 450 milionów egzemplarzy książek. Wspomina o swym nieudanym małżeństwie, bezrobociu, samotnym macierzyństwie oraz „byciu tak biedną, jak to tylko jest możliwe we współczesnej Wielkiej Brytanii, bez dachu nad głową”. „Dlaczego więc mówię o korzyściach płynących z niepowodzenia? Dlatego, że jest to odkrywanie nieistotności? Uwolniłam się, ponieważ moje największe obawy stały się rzeczywistością, a ja wciąż żyłam i wciąż miałam córkę, którą uwielbiałam. I miałam starą maszynę do pisania oraz wielki pomysł” – twierdzi Rowling.

Rektor Uniwersytetu Harvarda, Drew Gilpin Faust, określiła przemowę Rowling „najbardziej poruszającą i niezapomnianą”, jaką kiedykolwiek słyszała. „Parę lat po wizycie pisarki na Harvardzie ludzie wciąż o tym mówią i wciąż znajdują inspirację w jej idei głoszącej, że życie ma sens i że często oznacza odwagę ryzykowania porażki. Najlepszy tego przykład uosabia ona sama. Wielkim darem była jej mowa, zaszczytem było dla nas jej słuchać ? teraz zaszczytem będzie to przeczytać” – powiedziała.

Wpływy ze sprzedaży „Very Good Lives” przekazane zostaną międzynarodowej organizacji pozarządowej Lumos, założonej przez Rowling i eurodeputowaną Emmę Nicholson w 2005 roku, zajmującej się pomaganiem dzieciom na całym świecie.

[aw]
źródło: The Independent, Little Brown

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy