J.K. Rowling ujawnia szczegóły na temat szóstego tomu serii z Cormoranem Strikem i Robin Ellacott. Czy fabuła została oparta na jej własnych doświadczeniach?

23 sierpnia 2022

„The Ink Black Heart”, szósty tom kryminalnego cyklu J.K. Rowling o Cormoranie Strike’u i Robin Ellacott, publikowany pod pseudonimem Robert Galbraith, zostanie wydany w Wielkiej Brytanii już 30 sierpnia. W związku z tym autorka ujawniła więcej szczegółów na temat książki. Fani mogą zauważyć pewne podobieństwa fabuły z osobistym życiem pisarki. Czy to znaczy, że książka została oparta na jej doświadczeniach?

„The Ink Black Heart” zaczyna się od propozycji sprawy, która nie dotyczy morderstwa. Do agencji prowadzonej przez Cormorana Strike’a i Robin Ellacott wpada roztrzęsiona Edie Ledwell, współautorka popularnej kreskówki na YouTube noszącej taki sam tytuł jak książka. Kobieta twierdzi, że jest prześladowana przez tajemniczego internautę o pseudonimie Anomie. Chciałaby poznać prawdziwą tożsamość tej osoby, ale Robin odmawia współpracy, ponieważ agencja nie zajmuje się cyberbezpieczeństwem.

„Potem oczywiście to się staje sprawą morderstwa i w tym momencie się jej podejmują, dzięki czemu przyjdzie im się mierzyć z aspektami współczesnego życia, o których wcześniej nie rozmawiali i których nie poruszaliśmy w poprzednich książkach” – wyjaśnia Rowling.

Kilka dni później Robin czyta szokującą wiadomość, że Edie została zamordowana na cmentarzu Highgate, gdzie rozgrywa się akcja współtworzonej przez nią serii. Robin wspólnie z Cormoranem zostaje wciągnięta w poszukiwanie prawdziwej tożsamości Anomie. Przyjdzie im się poruszać w gąszczu internetowych aliasów, biznesowych układów i konfliktów rodzinnych.

„Głównym tematem książki jest anomia, czyli zjawisko braku powszechnie przyjętych norm społecznych lub moralnych. To bardzo współczesny stan. Chociaż termin anomia istnieje od bardzo, bardzo dawna i tak naprawdę powstał w wyniku uprzemysłowienia. Ludzie tracą sens w swoim codziennym życiu i czują, że sami nie są tak naprawdę częścią społeczeństwa” – komentuje autorka.

W ostatnim czasie Rowling otrzymywała śmiertelne pogróżki od niektórych aktywistów trans za swoje wypowiedzi na temat płci. Sytuacja powtórzyła się niedawno, gdy pisarka skomentowała atak na Salmana Rushdiego i życzyła mu powrotu do zdrowia. Dlatego z miejsca zrodziło się pytanie, czy powieść „The Ink Black Heart” została oparta na jej własnych doświadczeniach. Rowling zdecydowanie temu zaprzecza.

„Nigdy nie stworzyłam książki z myślą, by opowiedzieć o własnym życiu” – skomentowała. „Planowałam tę książkę od dawna, a potem przytrafiło mi się kilka rzeczy, które zdarzyły się też w tej książce. Dlatego chcę bardzo jasno powiedzieć, że nie napisałem tej książki jako odpowiedź na wszystko, co mi się przydarzyło. Chociaż muszę przyznać, że kiedy już mi się to przydarzyło, ci, którzy przeczytali książkę jeszcze w formie manuskryptu, pytali: 'jesteś jasnowidzką?’. Nie byłam jasnowidzką, po prostu… to był tylko jeden z tych dziwnych zwrotów. Czasami życie naśladuje sztukę bardziej, niż by się chciało” – mówi pisarka.

Rowling podkreśla, że gdyby opisała swoje doświadczenia jako twórczyni, to książka wyszłaby zupełnie inaczej. Na przykład fandom Harry’ego Pottera jest zupełnie inny niż fandom przedstawiony w „The Ink Black Heart”. „Niesamowicie mnie wspiera i wciąż otrzymuję od niego mnóstwo miłości” – dodaje.

„The Ink Black Heart” to już szósta odsłona serii o Cormoranie Strike’u i Robin Ellacott. „Powód, dla którego tak bardzo lubię o nich pisać, jest taki, że uwielbiam obie te postacie. Uwielbiam ich przyjaźń. Oczywiście uwielbiam pisać o napięciu seksualnym między nimi, które – jak wiem – jest czymś ważnym dla niektórych czytelników i czytelniczek, ale dla mnie znaczenie ma, że każde z nich musiało dojrzeć i sporo zmienić. Nawet Strike, który jest 10 lat starszy od Robin” – mówi Rowling.

Powieść ukazuje się w Wielkiej Brytanii 30 sierpnia. Data polskiej premiery nie została jeszcze podana, ale znając dotychczasowy cykl wydawniczy w Wydawnictwie Dolnośląskim, niewykluczone, że przeczytamy ją jeszcze przed świętami bożonarodzeniowymi.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy