J.K. Rowling kończy z Harrym Potterem

1 sierpnia 2016

rowling-konczy-z-potterem
Przy okazji premiery sztuki „Harry Potter i Przeklęte Dziecko” (oraz jej książkowego wydania) J.K. Rowling rozwiała nadzieje czytelników liczących na to, że być może sukces spektaklu zmobilizuje ją do napisania kolejnych książek o słynnym czarodzieju z blizną.

Zapytana przez dziennikarza Reuters, czy wróci jeszcze w swojej twórczości do Harry?ego Pottera, autorka odpowiedziała: „Nie. On przebył długą podróż w czasie tych dwóch części spektaklu, a teraz, cóż, myślę, że już z tym skończyliśmy. (…) Jestem podekscytowana, że zrealizowano to w tak piękny sposób, ale nie, historia Harry?ego została już zakończona”.

Rowling przypomniała również, że nigdy nie miała intencji, aby kontynuować serię książek po opublikowaniu siódmego tomu. „Formuła sztuki teatralnej idealnie pasowała do materiału, jaki miałam na temat następnego pokolenia bohaterów, i wiedziałam, że sprawdzi się to idealnie” ? powiedziała. „Nigdy jednak nie chciałam napisać kolejnej powieści, a jedynie dać fanom coś specjalnego”.

„Czymś specjalnym” anglojęzyczni miłośnicy Harry?ego Pottera delektują się już od soboty. Bilety na sztukę zostały już dawno wyprzedane, a książkowe wydanie spektaklu zdobywa szczyty rankingów bestsellerów. W brytyjskiej sieci księgarni Waterstones sama przedsprzedaż zwieńczyła się wynikiem na poziomie 100 tysięcy egzemplarzy. Podobny wynik osiągnięto w dniu premiery w Australii. Amerykańskie wydawnictwo Scholastic zdecydowało się wydrukować książkę w nakładzie 4,5 miliona egzemplarzy. Na polski przekład czytelnicy będą musieli poczekać do 22 października.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy