Iris Murdoch kochała Philippę Foot

6 września 2012


Zbiór listów nabytych przez Centrum ds. badań Iris Murdoch na Uniwersytecie Kingston w Londynie odkrywa głęboką miłość pisarki do swej najbliższej przyjaciółki oraz tymczasowej kochanki, brytyjskiej filozof Philippy Foot.

Korespondencja między Murdoch a jej przyjaciółką obejmuje 250 listów pisanych przez ponad pół wieku ? od lat 40. do drugiej połowy lat 90. ubiegłego stulecia. Kobiety poznały się podczas studiów na Oxfordzie i miały przelotny romans w latach 60. Ich relacje były burzliwe ? na jakiś czas nawet się rozstały.

W jednym z listów datowanych na 1959 rok autorka ?Morze, morze?, nawiązując do wcześniejszego rozstania z Foot, napisała: „Tracąc cię i tracąc w ten sposób było jedną z najgorszych rzeczy, jaka mi się kiedykolwiek przytrafiła. Mam ogromną nadzieję, że uda nam się coś odzyskać. Tak wiele o tobie myślałam i marzyłam przez te wszystkie lata. Chciałabym chociaż porozmawiać z tobą, tak od serca.”

Dziewięć lat później, kiedy ich związek stał się bardziej intymny, Murdoch napisała: „Czasami czuję, że muszę wynaleźć język, aby rozmawiać w nim z tobą, chociaż moje serce jest pełne sprecyzowanych rzeczy, które chce powiedzieć. Poruszasz bardzo głębokie części mojej duszy. Bądź cierpliwa względem mnie i nie złość się z powodu moich dziwactw. Kocham cię bardzo mocno.”

Dr Anne Rowe, zajmująca się na londyńskim uniwersytecie badaniami nad życiem i twórczością Murdoch, powiedziała, że listy dostarczyły unikalnego wglądu w życie pisarki oraz jej przyjaciółki. „(Te kobiety) Przeszły razem przez wszystkie wzloty i upadki przyjaźni, ale pozostały bardzo blisko przez sześć dekad, a w ostatnich stadiach choroby Murdoch, Philippa była jedną z niewielu osób, poza mężem Murdoch, z którymi pisarka mogła zostać sama nie denerwując się.”

Listy Murdoch rzucają również światło na poglądy pisarki na temat rodzinnej Irlandii. Dziennik ?The Guardian? cytuje fragment korespondencji z 1987 roku, w którym pisarka chwali się, że jedzie do Francji na konferencję dotyczącą literatury irlandzkiej: „To będzie bardzo ciekawe zobaczyć, czy Francuzi darzą Irlandię sentymentem. Ja nie czuję sentymentu do Irlandii, a wręcz nienawiść. To jest okropny kraj. Nie mogę oczywiście tego powiedzieć publicznie. Dużo miłości, moja droga.”

Zakup 250 listów za kwotę 107 tysięcy funtów był możliwy dzięki dotacji otrzymanej od fundacji Heritage Lottery, która pieniądze zarobione na państwowej loterii przeznacza na utrzymanie dziedzictwa kulturowego Wielkiej Brytanii.

fot. Kingston University

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy