banner ad

Irańska fundacja chce obdarować ziemią napastnika Salmana Rushdiego

21 lutego 2023

Irańska Fundacja Wprowadzania w Życie Fatw Imama Chomeiniego pochwaliła Hadiego Matara, który w ubiegłym roku zaatakował pisarza Salmana Rushdiego, zadając mu liczne ciosy nożem. W uznaniu za jego „zasługi” instytucja ta chce przekazać napastnikowi ziemię rolną – informuje irańska telewizja państwowa na swoim kanale na Telegramie.

„Szczerze dziękujemy za odważną akcję młodego Amerykanina, który uszczęśliwił muzułmanów, oślepiając na jedno oko Rushdiego i czyniąc niesprawną jedną jego rękę” – powiedział Mohammad Esmail Zarei, sekretarz fundacji.

„Rushdie jest teraz niczym więcej niż żywym trupem i aby uhonorować tę odważną akcję, około 1000 metrów kwadratowych ziemi rolnej zostanie przekazane tej osobie lub któremukolwiek z jej prawnych przedstawicieli” – dodał.

Przypomnijmy, że 12 sierpnia 2022 roku Salman Rushdie został zaatakowany przez 24-letniego napastnika, który wdarł się na scenę podczas spotkania zorganizowanego w Instytucie Chautauqua i zaczął zadawać pisarzowi ciosy nożem. Wskutek tego autor „Szatańskich wersetów” stracił wzrok w jednym oku i sprawność w jednej ręce. Doznał też około 15 innych ran na klatce piersiowej i tułowiu. Przez sześć tygodni Rushdie przebywał w szpitalu, a później przez kolejne miesiące dochodził do zdrowia w domu. Od ataku pisarz schudł ponad 18 kilogramów, ale czuje się już lepiej i zaczął nawet myśleć o następnej książce.

Po ataku Hadi Matar był zaskoczony, że Rushdie przeżył. Jak podaje NBC New York, profile 24-latka w mediach społecznościowych dowodzą, że sympatyzował on z szyickim ekstremizmem i irańskim Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej. Aktualnie mężczyzna czeka w więzieniu na proces, który ma rozpocząć się w przyszłym roku.

Bezpośrednio po zdarzeniu rzecznik irańskiego MSZ Nasser Kanani w oficjalnym komunikacie stwierdził: „W tym ataku za godnych winy, a nawet potępienia nie uważamy nikogo innego poza Salmanem Rushdiem i jego zwolennikami. Obrażając święte sprawy islamu i przekraczając czerwoną linię u ponad 1,5 miliarda muzułmanów i wszystkich wyznawców boskich religii, Salman Rushdie wystawił się na gniew i wściekłość ludzi”.

[am]
fot. SkyNews

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy