Internauci będą mogli wejść do świata „Mistrza i Małgorzaty”. Nowe przedsięwzięcie Google!

9 listopada 2016

google-odczyt-mistrz-malgorzata-1
Z okazji 125. rocznicy urodzin Michaiła Bułhakowa oraz 50. rocznicy pierwszej publikacji jego najsłynniejszej powieści w sieci odbędzie się niecodzienne przedsięwzięcie: „Mistrz i Małgorzata. Byłem tam”. Dzięki technologii filmu sferycznego internauci z całego świata będą mogli wejść do świata stworzonego przez pisarza i gościć na balu u szatana.

Google wraz z wytwórnią filmową „Mosfilm” ogłosiło, że tematem tegorocznego odczytu rosyjskich dzieł będzie „Mistrz i Małgorzata”. Uczestnicy projektu przeczytają powieść Bułhakowa, a transmisja wydarzenia będzie dostępna na żywo w serwisie internetowym YouTube.

google-odczyt-mistrz-malgorzata-2

Tym razem odczyt ma mieć nowy format ? literaturę klasyczną połączono ze współczesnymi technologiami. Za sprawą wieloobiektywowej kamery sferycznej i techniki blue box internauci będą mogli dosłownie przedostać się do świata z powieści i poruszać się w nim we wszystkie strony. Organizatorzy zapowiadają, że pojawi się możliwość znalezienia się w centrum jednej z głównych scen dzieła ? na balu u szatana.

„Chcemy pokazać, że niezależnie od tego, gdzie znajduje się czytelnik i kim jest, może on przemieścić się do świata Bułhakowa za pomocą współczesnych technologii z dowolnego punktu planety. I do tego poczuć, że to wszystko odbywa się w jednej przestrzeni ? w świecie Bułhakowa” ? powiedziała reżyserka Natalia Anastasjewa. Producentem widowiska jest Andrei Boltenko, który ma już w dorobku wiele dużych projektów, m.in. ceremonie otwarcia i zamknięcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi.

Pewne wyobrażenie o tym, co czeka nas w ramach przedsięwzięcia „Mistrz i Małgorzata. Byłem tam” zaplanowanego na 11 i 12 listopada, daje poniższa zapowiedź (strzałki podpowiadają, jak poruszać się po pokoju).

Organizatorzy odczytu zaangażowali w projekt ponad 500 uczestników, w tym zawodowych aktorów, reżyserów, polityków, sportowców i innych znanych ludzi. 350 osób wyłoniono w castingu internetowym. Chętni mieli za zadanie przeczytać fragment powieści przed kamerą, a następnie wysłać nagranie komisji. Pomiędzy zwycięzców rozdzielono tekst, który zostanie zaprezentowany podczas wydarzenia. Powieść Bułhakowa będzie czytana w ośmiu rosyjskich miastach ? od Petersburga po Władywostok ? a także w Tel Awiwie. Wybór Tel Awiwu został podyktowany tekstem utworu. „Nie sam Tel Awiw, lecz Izrael to ważne miejsce związane z dziełem” ? wyjaśniła kurator projektu Fiokła Tołstoj.

Zrealizowany przez Google odczyt po raz pierwszy miał miejsce dwa lata temu. Zaprezentowano wówczas „Annę Kareninę” Lwa Tołstoja. W roku ubiegłym wydarzenie zostało poświęcone opowiadaniom Antoniego Czechowa z okazji 155. rocznicy urodzin pisarza.

Transmisję z lektury „Mistrza i Małgorzaty” będzie można oglądać 11 i 12 listopada na stronie projektu: https://masterimargarita.withgoogle.com/.

google-odczyt-mistrz-malgorzata-3

Nowe tłumaczenie „Mistrza i Małgorzaty” Michaiła Bułhakowa dostępne w księgarniach dzięki wydawnictwu Znak.

[wn,am]
źródło: TASS

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy